Sudaki Güneş Koruyucu Kimyasallar Balık Embriyolarına Zarar Verebilir

Sudaki Güneş Koruyucu Kimyasallar Balık Embriyolarına Zarar Verebilir. Çinli araştırmacılar, Çin sularında yüksek düzeyde güneş koruyucu kimyasallar tespit ettiler ve ürünlerin zebra balığı embriyo gelişimini etkileyebileceğini de gösterdiler.

Üreticiler, güneş koruyucuları, nemlendiriciler gibi birçok kişisel bakım ürününe ultraviyole (UV) filtreleri eklemekte. Bilim adamları bu maddeleri çevrede tespit etmişlerdir, ancak çoğu araştırma bireysel güneş koruyucu kimyasalların insanlara veya hayvanlara zarar verici düzeyde bulunmadığı sonucuna varmıştır. Kelvin Sze-Yin Leung, UV filtrelerinin tek tek bileşiklerden daha zararlı olabileceğini ve bu kimyasalların önceki çalışmaların dikkate almadığı uzun süreli etkilere sahip olup olmadığını merak etti.

UV filtrelerin hem kış hem de yaz mevsimlerinde yüksek olduğu bulunmuştur.

Leung ve ekibi, Çin’in Shenzhen kentinin yüzey sularındaki dokuz yaygın UV filtresi düzeyini analiz etti. Halk plajları, liman, rezarvuar ve musluk suyu da dahil olmak üzere, Shenzhen kentinin sularında dokuz kimyasaldan yedisini buldular. Ardından araştırmacılar, en yaygın üç kimyasal maddeye maruz kalmış karidesler ile ( tek başına veya karışım halinde ) zebra balıklarını beslediler. Yetişkin balıklarda gözle görülür bir sorun olmamasına rağmen, yavrularında anormallikler gözlemlendi. Bu sonuçlar çoğunlukla uzun süreli maruziyetler (47 gün) ve kimyasalların yüksek seviyelerinde bulunması sonucu gözlemlendi.

Çalışma sonunda UV filtlerinin, balık embriyolarında katalaz ve malat dehidrojenaz aktivitelerinde önemli değişiklikler yaptığı ve dozlar arttıkça kalp / kuluçka oranının düştüğü yönünde genel bir eğilim tespit edilmiştir.

Kaynak : ACS

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s