Yeni AIDS Aşısı Geliştirmek İçin Uluslararası Ortaklık Başlatıldı

Yeni AIDS Aşısı Geliştirmek İçin Uluslararası Ortaklık Başlatıldı. Afrika ve Avrupa araştırmacıları, dünya çapında farklı HIV etken maddeleri ile enfeksiyonu önlemek için AIDS aşısı geliştirmeye çalışıyor. Oxford Üniversitesi’nden projeye öncülük eden Profesör Tomáš Hanke, “Dünya çapında HIV türeleri arasında muazzam bir farklılık var, bu da tedaviyi zorlaştırmanın yanı sıra bir aşı geliştirmede engel teşkil ediyor”.

AIDS Aşısı Avrupa-Afrika Çalışmaları Ortaklığında (GREAT) olarak adlandırılır. Aşı, vücudun özelleştirilmiş bağışıklık hücrelerini yani T hücreleri üretmesini tetikliyor.

AIDS’e dönüşen HIV, günümüzde yüz yüze olduğumuz en büyük hastalıklardan biridir. 2015 yılı sonunda, yaklaşık 37 milyon insan HV ile yaşıyordu. Afrika, 25,6 milyon kişi ile HIV den en fazla etkilenen bölgedir.

Aşı, tHIVconsvX, Kenya, Uganda ve Zambiya’da dört bölgede denenmeye başlanacak. Aynı zamanda, aşı testinin yanı sıra bu proje, araştırmacıların gelecekte geniş çaplı tıbbi araştırmalara hazırlanması için yeni programları da hedefleyecek.

“GREAT”, Avrupa ve Gelişmekte Olan Ülkeler Klinik Araştırmalar Ortaklığı (EDCTP), Oxford Üniversitesi ve Uluslararası AIDS Aşı İnisiyatifi tarafından sağlanan 7.1 milyon avroluk destek ile finanse edilmektedir.

EDCTP Genel Direktörü Dr. Michael Makangq, “Tedavi ve korunmada göze çarpan ilerlemelere rağmen, AIDS salgını bitmedi. Etkili bir aşı, yeni HIV enfeksiyonlarının çoğunu önleyebilir” diyor.

Kaynak : labnews

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s