Kimyasal Buhar Birikimi Yöntemi İle Biyolojik Olarak Parçalanabilir Polimerler Elde Edildi

193b1 northwestern polytechnical university 1
193b1 northwestern polytechnical university 1

Kimyasal Buhar Birikimi Yöntemi İle Biyolojik Olarak Parçalanabilir Polimerler Elde Edildi. Kimyasal buhar birikimi (CVD) ile polimerizasyon, topolojik açıdan zorlayıcı alt tabakaların polimerlerle eşit olarak kaplanabileceği yüzeyleri değiştirmek için basit bir yöntemdir. Angewandte Chemie dergisinde, araştırmacılar şimdi bozunabilir polimerler üretmek için ilk CVD yöntemini öne sürdü. Biyomoleküller veya ilaçlar, özel yan gruplar vasıtasıyla bağlanabilir. Bu biyolojik olarak parçalanabilen implantların kaplanması gibi uygulamalar için yeni olanaklar sunar.

CVD polimerizasyonunda başlangıç bileşikleri buharlaştırılır, yüksek sıcaklıkta aktive edilir ve polimerize oldukları yüzeylere çöker.

Çalışma ile birlikte şu ana kadar, sadece cerrahi dikişler, kontrollü ilaç verme sistemleri, ilaçtan kaçan stentler veya doku mühendisliği iskeleleri gibi görevlerini yerine getirdikten sonra bozunmaya ihtiyaç duyan maddeleri değil, parçalanmayan implantları kaplamak mümkün olmuştur. Daha önce CVD ile bozunur kaplamalar yapmak mümkün değildi.

kimyasal-buhar-birikimi-yontemi-ile-biyolojik-olarak-parcalanabilir-polimerler-elde-edildi

Northwestern Polytechnical University (Xi’an, Çin) ve Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT, Eggenstein-Leopoldshafen, Almanya) Michigan Üniversitesi’nden (Ann Arbor, ABD) bilim adamları şimdi bozunabilir yapıya sahip ilk CVD polimerini sentezledi.

Jörg Lahann liderliğindeki araştırma ekibi, iki özel monomer türünü kullanmayı başardı.

Bu işlem için genellikle kullanılan parasiklofanlar, siklik keten asetaller ile birleştirildi. Parasiklofanlara dayanan klasik polimerler sadece karbon-karbon bağlarıyla bağlanırken, keten asetal polimerizasyon esnasında dönüşür, böylece polimer omurgasında ester bağları (karbon ve oksijen atomu arasındaki bir bağ) oluşur. Ester bağları sulu ortamlarda kırılabilir.

Lahann, “Bozulmanın hızı, iki monomer türünün yan zincirlerin oranına bağlı” dedi. Polar yan zincirleri, polimer filmi hidrofobik hale getirir ve bozunmayı hızlandırır, çünkü su, daha kolay nüfuz edebilir. Parçalanma hızı istenilen kullanıma uyarlanabilir. ” Hücre kültürleri ile yapılan testler, ne polimer ne de bozunma ürünlerinin zehirli olmadığını göstermiştir.

Ekip, floresan boyaları ve biyomolekülleri tutturmak için kullanılabilen moleküller için “bağlantı noktaları” olarak işlev gören fonksiyonel yan gruplarla donatılmış polimer filmler üretti. Lahann, “Yeni bozunur polimer filmlerimiz, biyolojik bilimlerde, ayrıca tıpta ve gıda ambalajlama uygulamalarında yüzeylerin işlevselleştirilmesi ve kaplanması için geniş bir uygulama alanı bulabilir” diyor Lahann.

Kaynak : phys

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*