Kozmetik Ürün Takip Sistemi KOBİ’leri Zorluyor

f12e5 koruyucu maddelerin yasaklanmasc4b1 kozmetik endc3bcstrisini zorluyor
f12e5 koruyucu maddelerin yasaklanmasc4b1 kozmetik endc3bcstrisini zorluyor

Kozmetik Ürün Takip Sistemi KOBİ’leri Zorluyor. Türk Kozmetik mevzuatı gereği, tüm kozmetik ürünlerin Bakanlık ve diğer kontrol otoriteleri tarafından izlenebilmesi amacıyla bir barkod taşımasını gerekiyor. Bu yılın mart ayı itibarıyla başlatılan barkod sistemi, internetten yapılan online ürün bildirim sistemi ile birlikte işlemekte ve Ürün Takip Sistemi (UTS) olarak adlandırılmakta.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu‘nun (TİTCK) kontrolünde işleyen sistem, piyasadaki kaçak ve yasadışı ürünlerin önüne geçmeyi hedefliyor. Ancak yasal olan KOBİ’ler de yarattığı ekstra mali yük nedeniyle mevzuata uymakta zorlanıyor.

2016’nın ikinci çeyreğinde 170 ürün inceleyen TİTCK, bunların 21’inin güvenlik gereklerine, 107’sinin de teknik gereklere uymadığını tespit etti. Bu ürünlerle ilgili firmalara 20 bin liraya kadar ceza kesildi. Denetim otoritelerinin problemli ürünlere yoğunlaşmasının, mevzuata uyumsuz ürün oranını arttırdığı ifade edildi.

Türkiye’nin 6.6 milyar dolarlık kozmetik sektörü, düzenli olarak büyüme eğiliminde. Dış pazarda öncelikli hedefler Rusya ve Ortadoğu iken hammaddeler genellikle Çin, Avrupa, Hindistan ve ABD’den temin edilmekte.

Kaynak : İMMİB

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*