BTSO Bor Madenini Ekonomiye Kazandırmak İçin Çalışmalarını Sürdürüyor

20902 btso bor madenini ekonomiye kazandc4b1rmak c4b0c3a7in c387alc4b1c59fmalarc4b1nc4b1 sc3bcrdc3bcrc3bcyor
20902 btso bor madenini ekonomiye kazandc4b1rmak c4b0c3a7in c387alc4b1c59fmalarc4b1nc4b1 sc3bcrdc3bcrc3bcyor

BTSO Bor Madenini Ekonomiye Kazandırmak İçin Çalışmalarını Sürdürüyor. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) bünyesinde faaliyet gösteren Bor Araştırma ve Geliştirme Komisyonu, dünya bor rezervinin yüzde 72’sine sahip Türkiye’de bor madenini ekonomiye kazandırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye’de oda borsalara rol model projelerin merkezi olan BTSO, bor konusunda adımlarına devam ediyor. BTSO liderliğinde akademisyenler, kamu kurum temsilcileri ve sanayicilerin yer aldığı komisyon, BTSO Altıparmak Temsilcilik Binası’nda bir araya geldi. Programa, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Bor Araştırma ve Geliştirme Komisyonu Başkanı İlker Duran, BTSO Kimya ve Maden Konseyi Yöneticisi Cemal Tuna, komite üyeleri, iş dünyası temsilcileri, akademisyenler, BOREN ve Etimaden’den uzmanlar katıldı.

BORA SAHİP ÇIKMAK MİLLİ BİR GÖREVDİR

İlker Duran toplantıda yaptığı konuşmada, ülkenin en büyük zenginliklerinden olan borun sanayide daha fazla kullanılması için yola çıktıklarını söyledi. “Bora sahip çıkmak milli bir görevdir” diyen Duran, “2014 yılından bu yana BTSO liderliğinde bor konusunda önemli çalışmalara imza attık. Asrın madeni olarak gösterilen boru ülke ekonomisine kazandırmayı istiyoruz. BTSO Yönetim Kurulu Başkanımız İbrahim Burkay’ın da öncülüğünde sanayide bor ağırlıklı üretimi artırmasını sağlamak ve farkındalık oluşturuyoruz. Ülkemizin bor politikasının oluşmasına katkı sağlamak için bir sempozyuma ihtiyacımız var. BTSO öncülüğünde borun sanayiye daha fazla katkı sağlaması için sempozyum yapmayı hedefliyoruz” dedi.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Kimya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cevdet Demir, BTSO öncülüğünde kurulan komisyonun Türkiye’de ve Bursa’da ciddi bir farkındalık oluşturduğunu söyledi.

HER YIL 1 MİLYAR DOLAR BOR SATIYORUZ

Dumlupınar Üniversitesi Kimya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yunus Erdoğan, 40 yılı aşkın süredir bor alanında önemli akademik çalışmalara imza attığını dile getirdi. 1950’li yıllarda bor madeni ihracatının ton başı 20 dolar olduğunu hatırlatan Erdoğan, bugün ise bu rakamın 200 dolarlar seviyesinde olduğunu kaydetti. Türkiye’nin her yıl yurt dışına yaklaşık 1 milyar dolarlık bor sattığını dile getiren Erdoğan, BTSO öncülüğünde kurulan Bor Araştırma Geliştirme Komisyonu’nun tarihi bir göreve liderlik ettiğini kaydetti. Erdoğan, şöyle konuştu: “Bor madeninin ihracata daha fazla katkı sağlamasını istiyorsak, mutlaka bu cevheri ileri teknoloji üretiminde kullanmalıyız.”

BTSO Bor Madenini Ekonomiye Kazandırmak İçin Çalışmalarını Sürdürüyor

Kaynak : BTSO

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*