Küresel Karbon Emisyonu 2014 Yılında Durdu

Küresel Karbon Emisyonu 2014 Yılında Durdu. Sera gazı çıkışı 25 Kasım’da açıklanan rakamlara göre, önemli küresel ekonomik büyümeye rağmen, 2014 yılında sadece % 0,5 oranında arttı. Karbon emisyonları yirmi birinci yüzyılın ilk on yılında % 3-4 artış gösterdi, ancak bu artış Hollanda Çevre Değerlendirme Ajansı (PBL) ve Avrupa Komisyonu’nun Ortak Araştırma Merkezi raporuna göre, son 3 yılda önemli ölçüde yavaşlamıştır. Grupların analizi büyük ölçüde Uluslararası Enerji Ajansı tarafından Mart ayında yayımlanan benzer bir raporu doğruluyor.

PBL den kıdemli araştırmacı Jos Olivier “İyi haber 2012 yılından önce gördüğümüz yüksek büyüme oranları gerçekten bitti ” diyor.

Burada en büyük etkeninin Çin olduğu belirtiliyor. Yavaş ekonomik büyüme, daha temiz enerji kaynakları ve yoğun üretim için daha az enerji yönünde bir kayma ile birleştiğinde böyle bir etki ortaya çıktı. Çin’nin karbon emisyonu şuan Amerikanın katı. Araştırmacılar şimdiye kadar Çin’de yapılmış ölçümler için hata yapılmış olabileceğini söylüyor.

Avrupa Birliği‘nin emisyon oranları elektrik sektöründe fosil yakıtlarından azaltılmış tüketim ve nispeten sıcak kış nedeniyle, 2014 yılında% 5,4 azalmıştır. ABD emisyonları ise soğuk kış mevsimi için doğalgaz kullanımının ilişkili artışlarla % 0,9 oranında artmıştır. Hindistan’da, karbon emisyonları 2014 yılında% 7,8 artış kaydederek, hızlanmaya için devam etti.

Önümüzdeki yıllarda küresel emisyon trendlerin evrimi hükümet politikalarına dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır, fakat Olivier kısa vadeli görünümün olumlu olduğunu söylüyor.

Küresel Karbon Emisyonu 2014 Yılında Durdu

Kaynak : Nature

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*