Sallanarak Enerji Üreten Yeni Tür Rüzgar Türbini Geliştirildi

Sallanarak Enerji Üreten Yeni Tür Rüzgar Türbini Geliştirildi. Vortex Bladeless adı verilen girişim, geleneksel rüzgar türbinlerine meydan okuyan yeni bir tasarım ortaya sundu. Şirket, rüzgar şiddeti ne olursa olsun mıknatıslar kullanarak türbinlerin sallanmasını sağladıklarını belirtti. Türbinler sallanmaya başladığında, altlarında bulunan alternatör mekanik hareketi elektriğe dönüştürüyor.

Sallanarak elektrik üreten rüzgar türbinini üreten Vortex Bladeless , bu yenilenebilir enerji sistemi ile ilgili detayları web sitesinde paylaştı. Bu yeni sistemler sallanarak enerji üretiyor. Tasarımda kullanılan mıknatıslar sayesinde tüm hava şartlarında enerji elde etmek mümkün oluyor. Sallanma hareketini alternatörler aracılığı ile elektrik enerjisine dönüştüren sistem pervaneli sistemlere göre %40 daha ucuz. Ucuz üretim ve bakım maliyetleri ile de dikkat çeken yeni türbinler, %50 oranında düşük maliyet sağlıyor. Mevcut prototip olarak, uzun koni şeklinde direk mümkün olduğunca titremesini sağlamak için fiberglas ve karbon fiber kompozit malzemeler kullanılmış (kütlesinde bir artış doğal sallanma sıklığını azaltır).

Her ne kadar pervaneli rüzgar türbinlerine göre %30 oranında daha az elektrik enerjisi üretiyor olsa da, pervanesiz oldukları ve iki direk arasındaki mesafe aralığı düştüğü için aynı miktarda alana daha çok direk dikilebiliyor. Şirket ilk ürünlerin 2018 yılında satışa sunulacağını belirtiyor. İlk etapta iki farklı modeli tanıtan şirket, küçük işletmeler için kullanılabilecek Vortex Mini (4kW) ve büyük yenilenebilir enerji sistemleri / yatırımları için Vortex Gran ‘ı (+1MW) üretecek.

Sallanarak Enerji Üreten Yeni Tür Rüzgar Türbini Geliştirildi

 

Kaynak : wiredenerjigazetesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*