İnorganik Jeopolimerler Yalıtım Ve Dayanıklılık Alanında İlham Verici Oldu

İnorganik Jeopolimerler Yalıtım Ve Dayanıklılık Alanında İlham Verici Oldu. Bilim adamları dayanıklılık ve yalıtım üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Polonyalı araştırmacılar daha önce kullanılan maddeler yerine yalıtımda volkanik kaya kullanımının nasıl sonuç vereceğini araştırıyor. Bunun halihazırda kullanılagelen maddelere göre daha ekonomik olabileceği düşünülüyor.

Krakow Teknoloji Üniversitesi’ndeki çalışmalarda volkanik kaya ve küller kullanılarak elde edilen inorganik jeopolimer, Profesör Janusz Mikula’ya göre yalıtkan ve granit kadar da sert:

“Bizim elde ettiğimiz jeopolimer kendine has özellikleriyle diğerlerinden ayrılıyor. Her şeyden önce ısıyla dayanıklılığı artıyor. Evinizde bir yangın olduğunu düşünün. İçerideki sıcaklık 800-900 dereceye kadar çıkar. Normalde bildiğimiz inşaat malzemeleri ve hatta polimer dahi gücünü kaybedecektir. Yırtılma ve parçalanmalar başlar. Fakat bizim polimerimizde aksine dayanıklılık artacaktır.”

Krakow Teknoloji Üniversitesi’ndeki bilim adamları ürettikleri jeopolimerin ideal bir inşaat malzemesi olduğu görüşünü taşıyor. Onlara göre bu madde yapı malzemesi olarak kullanılabilmesinin yanısıra kaplama malzemesi olarak kullanıldığında metallerin paslanmasını da engellebiliyor ve yalıtım için kullanılan polistrenin de yerini alabilecek. Araştırmacılar büyük bir adım daha öteye giderek bunun uzay araçlarında nasıl bir işlevi olabileceği üzerinde çalışıyor.

İnorganik Jeopolimerler Yalıtım Ve Dayanıklılık Alanında İlham Verici Oldu

 

Kaynak : euronews

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*