Petrol Fiyatlarında Meydana Gelen Değişiklikler Plastik Sektörünü Canlandıracak

Petrol Fiyatlarında Meydana Gelen Değişiklikler Plastik Sektörünü Canlandıracak. İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Akyüz, son dönemde petrol fiyatlarında meydana gelen değişikliklerin sektöre olumlu yansıyacağını söyledi.
İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, son dönemde petrol fiyatlarında meydana gelen değişikliklerin plastik sektörüne olumlu yansıyacağını belirterek, Özellikle Ortadoğu ve komşu ülkelerdeki gerilimin azalmasıyla birlikte ihracatımızda artış bekliyoruz. Plastik sektörünün 2015 hedefi ise ihracatta yüzde 10 artışa ulaşmak dedi.

İKMİB’den yapılan açıklamaya göre, üretim kapasitesiyle Avrupa’nın ikinci, dünyanın ise yedinci büyük üreticisi olan Türk plastik sektörü, ciddi potansiyel taşıyan Ortadoğu pazarında da yerini sağlamlaştırmanın yollarını arıyor. Türkiye ihracatının lokomotiflerinden kimyadan yüzde 30 ile en fazla payı alan plastikler ve mamulleri, 2014 yılında 5 milyar 729 milyon dolarlık ihracata imza attı. Teknoloji ve kalite olarak plastik üretiminde dünya devleri ile yarışan sektör, Ortadoğu pazarında da güçlenmek için çalışıyor.

İKMİB, Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) işbirliği ile Arabplast 2015 Fuarına (Arab International Plastics & Rubber Industry Trade Show and Conference) bu yıl ikinci kez katılım gerçekleştirildi.
Plastik sektöründeki en yeni ürünlerin ve ekipmanların sergilendiği fuarda, Türk plastik firmaları ise ihracatlarını artıracak yeni iş bağlantıları kurmanın yollarını aradı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, Ortadoğu’nun en büyük plastik buluşmasına ikinci kez düzenledikleri milli katılım organizasyonundan dolayı mutlu olduklarını belirterek, Türk plastik sektörü olarak Avrupa’nın yanı sıra Ortadoğu’nun önemli bir oyuncusuyuz. Ortadoğu’da yaşanan tüm istikrarsızlığa rağmen bu bölge kimya ve plastik sektörleri açısından önemli bir potansiyel sunuyor. Plastik mamüller ihracatında bir numaralı pazarımız Irak. İran da ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Arabplast Fuarı ile firmalarımız bu bölgeyi değerlendirme fırsatı yakaladı ifadelerini kullandı.

Plastikler ve mamullerin kimya ihracatından yüzde 30 pay aldığını aktaran Akyüz, Son dönemde petrol fiyatlarında meydana gelen değişiklikler sektörümüze olumlu yansıyacaktır. Özellikle Ortadoğu ve komşu ülkelerdeki gerilimin azalmasıyla birlikte ihracatımızda artış bekliyoruz. Plastik sektörünün 2015 hedefi ise ihracatta yüzde 10 artışa ulaşmak değerlendirmesinde bulundu.

plastik

 

Kaynak :dovizgazetesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*