Kimya İhtisas Bölgesi 60 Bin Kişiye İş İmkanı Sağlayacak

Kimya İhtisas Bölgesi 60 Bin Kişiye İş İmkanı Sağlayacak. Yerli ve yabancı büyük firmaların bulunduğu Aliağa Organize Sana yi Bölgesi, tam doluluğa ulaştığında 60 bin kişiye iş kapısı olacak. 42 şirketin faaliyet gösterdiği ALOSBİ’de fabrika inşaatları tamamlamak üzere.

SUN Chemical, Eltaş Trafo, Ege Kule, Ege Raspa, Manisa Çelik Hasır, Güven Haddecilik ve Turkmex, Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (ALOSBİ), yatırımlarına hız verdi. Fabrika yatırımlarının devam ettiği ALOSBİ’de mevcut firmalarda ise ilave yatırımlar başladı. ALOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Atıl Akkan, bölgede 42 firmanın faaliyet gösterdiğini, 24’nün de fabrika inşaatlarını tamamlamak üzere olduğunu söyledi. Akkan, bölgenin tamamının faaliyete geçmesi ile birlikte 60 bin kişinin istihdam edileceğini kaydetti.

BÜYÜK PARSELLER
ALOSBİ’de birçok yerli dev firmanın yanında Meksika, Belçika, Fransa ve Amerika’dan da yatırımcıların bulunduğunu belirten Atıl Akkan, “Bölgemizde 5 bin ile 575 bin metrekare arasında değişen 362 adet sanayi parseli bulunuyor. Özellikle kimya, plastik, metal, döküm, haddecilik, otomotiv ve makine sektörlerindeki yatırımlara ev sahipliği yapıyoruz. 100 bin ile 575 bin metrekare arasında değişen dev parsellere sahip Ege Bölgesi’ndeki tek organize sanayi bölgesiyiz. Yatırıma karar veren sanayiciye vakit kaybetmeden, bürokrasiye takılmadan, ‘bugün parselini al, projeni hazırla, ertesi gün yatırıma başla’ mantığıyla hizmet veriyoruz” dedi.

KİMYA IHTİSAS BÖLGESİ
ALOSBİ’nin Kimya ve Karma olmak üzere iki bölümden oluştuğunu bildiren Akkan, hem stratejik sektör olması hem de hammaddeye yakınlığı nedeniyle bölgenin kimya yatırımları açısından cazip olduğunu ifade etti, şöyle devam etti: “ALOSBİ’nin hammaddeye yakınlığının doğurduğu konum ve lojistik avantajları ile yatırımcılara sunduğu ideal koşulları göz önünde bulunduran Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, kimya sanayinin üssü olarak Aliağa OSB’yi belirledi ve bölgeyi Kimya İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi ilan etti. ALOSBİ, Türkiye’nin, kimya sanayicileri için yatırıma uygun tek ihtisas sanayi bölgesi.”

STRATEJİK VE LOJİSTİK KONUM
ALOSBİ’nin konum itibariyle stratejik ve lojistik bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Atıl Akkan, “ALOSBİ, Aliağa Limanları, İzmir-Çanakkale Otoyolu ve İzmir-Bandırma Demiryolunun kesişim noktasında yer alan lojistik merkez kimliğiyle ön plana çıkıyor. Ege Bölgesi’nin 17 milyar dolarlık ihracatının 10.2 milyar dolarının gerçekleştiği Aliağa limanlarına yapımı devam eden Kuzey Ege Çandarlı Limanı ve Socar-Petkim’in limanlarının da eklenmesiyle Aliağa yakın gelecekte ülkenin en önemli liman bölgesi olacak” dedi.

YEŞİL OSB
Dünyanın en modern alt yapısını yatırımcılara sunmak adına Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Atıl Akkan, 46 bin metre uzunluğunda ‘Galeri Sistemi’ kurduklarını, bu sayede bakım ve onarım aşamasında bölgenin şantiyeye dönmesini engellediklerini söyledi. 3 milyon metrekareyi yeşil alan olarak ayırdıklarını anlatan Akkan, “Geçtiğimiz yıllarda dikilen 80 bin adet fidan ve bu dönemde dikilmekte olan 40 bin adet kızılçam ve servi fidanı ile bölgede 120 bin adet fidan dikimi gerçekleştirmiş olacağız.” bilgisini paylaştı.

Kimya İhtisas Bölgesi 60 Bin Kişiye İş İmkanı Sağlayacak

 

Kaynak : Hürriyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*