TÜPRAŞ’ın 2,4 milyar dolarlık Fuel Oil Dönüşüm Projesi’nin tamamlanmasına tam bir yıl kaldı.

TÜPRAŞ’ın 2,4 milyar dolarlık Fuel Oil Dönüşüm Projesi’nin tamamlanmasına tam bir yıl kaldı. Yarın 30. kuruluş yıldönümünü kutlayacak olan Tüpraş’ın, İzmit Rafinerisi’nde yapımına 14 Kasım 2011’de başlanan 2,4 milyar dolarlık Fuel Oil Dönüşüm Projesi’nin tamamlanmasına tam bir yıl kaldı.

Rafineri yoluna D-100 Karayolu’ndan da görülecek şekilde dikilen direkteki geriye doğru sayan dev elektronik sayaç bugün itibarıyla bitime 365 gün kaldığını gösteriyor. Tamamlandığında yılda 1 milyar dolar katma değer sağlayacak bu dev tesis için şu ana kadar da yaklaşık 2,1 milyar dolarlık harcama yapıldı.

2,9 MİLYAR TL TEŞVİK

Geçtiğimiz ay 7 Ekim’de, Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından 19 Ekim 2012 tarihinden geçerli olmak üzere ‘Stratejik Yatırım’ kapsamına alınarak, yatırım tutarı 2,9 milyar TL teşvik ile belgelendirilen Fuel Oil dönüşüm projesi 2014 yılında devreye alınacak.

TEK KALEMDE EN BÜYÜK YATIRIM

Tüpraş’ın 2,4 milyar dolar ile tek kalemde yaptığı en büyük yatırım olan, rakamsal olarak bakıldığında da yeni bir rafineri yapımına eşdeğer olan Fuel Oil Dönüşüm Projesi’nin tamamlanmasına bugünle birlikte tam 365 gün kaldı. Dev elektronik sayaç ta bugün 365 gün kaldığını gösteriyor. Projede, Mühendislikte yüzde 99, satın almada yüzde 98, inşaatta yazde 69, olmak üzere proje genelinde yüzde 88 düzeyinde ilerleme sağlandı.

Bu projenin tamamlanmasıyla, yılda yaklaşık 1 milyar dolar tutarında katma değer sağlanacağı ve cari açığı da aynı seviyede düşüreceği belirtiliyor. Akaryakıt ürününü daha yüksek performans özelliklerine sahip yeni bir ürün ile değiştirerek sistemin performansını artırma olarak tanımlanan Fuel Oil Dönüşüm Projesi ile, düşük değerli siyah ürünler, yüksek değerli beyaz ürünlere dönüştürülecek.

Dünyada ve Türkiye’de son yıllarda tüketimi hızla azalan, yaklaşık 4.2 milyon ton yüksek kükürtlü fuel oil işlenerek (yaklaşık 2.9 milyon tonu motorinjet yakıtı, 530 bin tonu benzin ve 160 bin tonu Lpg olmak üzere) toplam 3.5 milyon ton Euro-V standardında değerli beyaz ürün elde edilirken 600 bin ton petrol koku ve 100 bin ton kükürt üretilecek.

YARIN 30. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ

Yarın İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman Rafinerileri’nde 30. kuruluş yıldönümünü kutlayacak olan Tüpraş’ın, bu yatırımın tamamlanmasıyla dönüşümde dünya sıralamasında ilk çeyreğe yükseleceği belirtildi.

tüpraş izmit

 

Kaynak : haberler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*