Okyanuslarda asit oranı her geçen gün artıyor

Dünyanın önde gelen 540 bilim adamının hazırladığı son raporda uyarı yapıldı. Raporda denizlerin büyük bir hızla asitlendiği belirtildi. Okyanuslar insan faaliyetleri sonucu ortaya çıkan karbondioksitin dörtte birini emiyor. Suda artan karbondioksit miktarı ise asitlenmeye yol açıyor. Okyanusların ısınıp asit oranının hızla arttığına dikkat çeken bilim adamları bu konudaki en kapsamlı raporu hazırladı.

Dünya çapında 540 uzmanın ortak raporu, okyanusların sera gazlarını emme hızının görülmedik oranda arttığına dikkat çekiyor. İnsan kaynaklı sera gazı salımlarının başladığı sanayi devrimi dönemine göre okyanuslardaki asitlenme dörtte bir oranında artmış durumda.

Bu hızla devam etmesi halinde ise yüzyıl sonunda asitlenme yüzde 170’e ulaşacak. Bu da okyanus canlılarının üçte birinin yok olacağı anlamına geliyor.

Suda çözünmüş karbondioksit, deniz canlılarının kalsiyumlu kabuklarının zayıflamasına yol açıyor. Bu durum, besin zincirini ve deniz ekosistemini sonra da bunlarla beslenen insanları tehdit ediyor.

Rapora göre, 2100 yılında Kuzey Kutup bölgesinin kabuklu canlıların yaşayamayacağı bir bölge olacağı tahmin ediliyor. Bilim adamlarına göre denizlerin kendi kendini onarabilmesi için tek yol, fosil kökenli emisyonların düşürülmesi olarak görülüyor.

Havaya karbon salımı bugün durdurulsa bile okyanuslardaki asitlenmenin bir süre durmayacağı kaydediliyor. Atmosferdeki sera gazı salımının bu yıl yüzde 32 artarak yeni bir rekor kırdığı açıklanmıştı.

okyanus

 

Kaynak :trt

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*