İnönü Üniversitesi Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santralini kuruyor.

İnönü Üniversitesi Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santralini kuruyor.İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde kullanılan enerji kaynağına doğal yollardan katkıda bulunmak amacıyla projelendirilen ve 2014 yılının yaz mevsiminde tamamlanması planlanan “Güneş Enerjisi Santrali”nin yapımını üstlenen firma ile protokol imzalandı.
İnönü Üniversitesi Rektörlük binası toplantı salonunda yapılan proje ile ilgili imza ve bilgilendirme toplantısına Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İsmail Özdemir, Prof. Dr. Asım Künkül, Prof. Dr. Yusuf Türköz, Genel Sekreter Yrd. Doç. Dr. Kadir Kartalcı, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünsal Özgen, Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aslan, Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet Atalan, Anel Telekom A.Ş Yetkilisi Evren Evcit ve basın mensupları katıldı.

Türkiye’de ilk kez 5 MW gücünde güneş santralini üniversiteye kazandırmanın heyecanını yaşadıklarını belirten Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik şunları söyledi:

“Türkiye’nin enerji yönünden dışa bağımlı olduğunu düşündüğümüzde, yurt dışına yılda yaklaşık olarak 85 milyar dolar paramız gitmektedir. Kurumların güneş enerjisi gibi doğal kaynaklardan yararlanarak enerji ihtiyaçlarını karşılaması bizim gibi ülkeler için çok anlamlıdır. Bu bağlamda Üniversitemizde kurulacak olan Güneş Enerjisi Santrali son derece önemlidir. Yaklaşık olarak maliyeti 19 milyon TL’yi bulan santralin yüzde 80’ini banka kredisiyle temin etmekteyiz. Bu, üniversitemizin kendi öz kaynaklarını kullanarak yaptığı bir yatırımdır. 2014 yılı bütçemizde yer alan bir yatırım değildir. Bu yatırımın özelliği Türkiye’nin en büyük güneş enerji santrali olmasıdır. Böylesine önemli bir yatırımın gerçekleştiriliyor olması, İnönü Üniversitesinin girişimci ve yenilikçi bir üniversite olduğunun en önemli ispatıdır.”

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünsal Özgen, “İnönü Üniversitesi kampüsü güneş ışınlarını fazlaca almaktadır. Yıllık ortalama 1.700 saat aktif güneş enerjisi üretebilecek potansiyele sahiptir. Bu oldukça iyi bir rakamdır. Almanya bunun yarısı kadar değerdedir ama Türkiye’nin bin katından fazla güneş enerjisi yatırımı ve tesisi bulunmaktadır. Turgut Özal Tıp Merkezinin kapalı alanı 130.000 m2dir. Merkezimiz 255’i yoğun bakım olmak üzere toplam 1.100 yatak sayısına sahiptir. Hastanemiz tamamen klima ile ısıtılıp soğutulmaktadır. Böyle olunca da yoğun bir şekilde enerji ihtiyacı olmaktadır. 2013 yılı tamamlanmadığı için tamamlanmış en son yılı örnek vermek istiyorum. 2012 yılında 29 milyon Kw/S elektrik tüketimi yapılmış olup bunun karşılığında 8,28 milyon TL ödenmiştir. Bu enerjinin yaklaşık yüzde55’i gündüz kullanılmaktadır. Elektrik fiyatlarına ise yılda ortalama yüzde10 zam yapılmaktadır. Kampüsümüzün güney kısmında 100 dönümlük alanda 5 MW bu güneş santralimizi kurmayı hedefledik ve teknik çalışmaları tamamlandı. Kurulacak 5 MW kapasite ile kurumun elektrik ihtiyacının yüzde29’u üretilecektir. Bu enerji gündüz üretildiği için toplam elektrik faturasının yüzde32’sini karşılayacaktır.

Tesisin kurulum maliyeti 19 milyon TL olmakla beraber tesisin ömrü minimum 25, ortalama 40 yıldır. Bu tesisin kurulumu için yaklaşık yüzde80 oranında kredi kullanılmıştır. Bu finans maliyeti dikkate alındığında 2014 yılında kendini amorti etmesi 6.8 yıldır. Yine elektrik fiyatlarına yılda ortalama yüzde10 oranında bir artış düşünülürse tesisin kendisini amorti etme süresi 5.1 yıla düşmektedir. Şayet fiyatlar sabit olursa kendisini finanse ettikten sonra bu tesisin bize 25 yıl içerisinde net kazancı 57 milyon TL olacaktır. Eğer yüzde 5’lik bir fiyat artışı olursa 127 milyon TL, yüzde 10’luk bir fiyat artışı olursa 240 milyon TL civarında bir tasarrufumuz olacaktır” şeklinde konuştu.

Kurulacak olan Güneş Enerjisi Santralinin yapımını üstlenen Anel Telekom A.Ş. yetkilisi Enver Evcit de, “İnönü Üniversitesinde kuracağımız santralin üreteceği 5 MW’lık güç, güneş enerjisi olarak baktığımızda şu anda Türkiye’de kurulu gücün tek başına yüzde 60’nı oluşturmaktadır. Bir devlet üniversitesi olan İnönü Üniversitesinin bu adımı atması bugüne kadar ülkemizde kurulu toplam gücün yüzde 60’ını tek başına yapması demektir. Özel sektörden daha hızlı davranan Üniversitenin bu konuda gösterdiği girişimcilik başarısını kutluyorum” dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra “Güneş Enerjisi Santrali” yapım protokolü imzalandı.

inönü güneş enerjisi

 

Kaynak :memurlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*