Kimya ve Fizik Alanlarında Nobel’in En Büyük Favorileri….

Kimya ve Fizik Alanlarında Nobel’in En Büyük Favorileri….Reuters Haber Ajansı’nın 2002’den beri yaptığı Nobel tahminlerine göre bu yıl fizik ödülünün en güçlü adayı, atomaltı parçacığı teorisiyle Peter Higgs…

Dünyanın dört bir yanında merakla beklenen Nobel Barış Ödülleri için sayılı günler kaldı. 7-14 Ekim arasında sırasıyla Tıp, Fizik, Kimya, Barış ve Ekonomi dallarında Nobel sahipleri açıklanacak. İngiliz haber ajansı Reuters da 2002’den bu yana yaptığı gibi henüz aday listeleri açıklanmadan Nobel tahminlerini yayımladı. Haberde, tahminler için Lasker Ödülleri ve Shaw Prizes gibi önemli ödüllerin sahiplerine bakıldığı, kimin ödül alamayacağı konusunda ise Harward Üniversitesi tarafından Nobel’in parodisi olarak verilen Ig Nobel ödüllerinin değerlendirildiği hatırlatıldı. Şimdiye dek 27 doğru tahmin yapan Reuters’e göre en güçlü adaylar şöyle:

7 Ekim’de açıklanacak Nobel Tıp Ödülü’nde DNA çalışmalarıyla ön plana çıkan isimler favori. Bu noktada da DNA metilasyonu konusunda çalışmalar yapan Edinburg Üniversitesi’nden Adrian Bird ve Hebrew Üniversitesi’nden Howard Cedar ile Aharon Razin’in isimleri ön planda. 8 Ekim’de açıklanacak olan Nobel Fizik Ödülü’ne bakıldığında, Higgs parçacığı olarak bilinen atomaltı parçacığı teorisini ilk kez ortaya atan fizikçi Peter Higgs’in favori olduğu görülüyor. Kimya dalında DNA nanoteknolojisi üzerindeki çalışmalarıyla A. Paul Alivisatos, Chad Mirkin ve Nadrian Seeman adları öne çıkarken, ekonomi alanında, iş piyasasındaki araştırmalarıyla Joshua Angrist, David Card ve Alan Krueger favori gösteriliyor.

EDEBİYATTA MURAKAMİ ÖNDE 

Reuters’un listesinde Edebiyat ve Barış dallarındaki favoriler ise yer almadı. Ancak Edebiyat dalında geçen yıl favori gösterilmesine rağmen ödülü Çinli yazar Mo Yan’a kaptıran Japon Haruki Murakami, bu yıl da edebiyat çevreleri tarafından ödüle en yakın aday olarak gösteriliyor. Kazananların açıklanmasının ardından ödüller sahiplerine aralık ayında düzenlenecek törenlerle dağıtılacak.

nobel

 

Kaynak :sabah

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*