Atık pildeki metal ekonomiye dönüyor

Atık pildeki metal ekonomiye dönüyor.Projeyle Türkiye’de her yıl açığa çıkan 10 bin ton atık pilin ekonomiye kazandırılması hedefleniyor.

Süleyman Demirel Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden geçen yıl mezun olan Makbule Dene, ‘atık pillerden metal geri kazanımı’ projesinin KOSGEB tarafından desteklendiğini, 300 bin liralık hibe verildiğini açıkladı. Kendi özel laboratuvarını kuran ve araştırmasına başlayan Dene, Türkiye’de atık pil geri dönüşüm tesisi olmayışına dikkati çekti.

Çevreyi korumada bu projenin çok önemli olduğunu vurgulayan Makbule Dene, “Yaptığımız araştırmalar ve deneyler sonucunda atık pillerden metal geri kazanım gerçekleştirdik. KOSGEB desteği ile Gül Petek Sanayi Sitesi’nde Ar-Ge çalışmalarına hızlı bir şekilde devam ediyoruz” dedi.

Dene, Ar-Ge sürecinin tamamlanmasıyla ticari girişime hız kazandıracaklarının altını çizdi. Dene, “Isparta’da başarıyla tamamlanan atık pillerden metal geri kazanım sistemi sayesinde, Türkiye’de her yıl açığa çıkan ortalama 10 bin ton atık pilin değerlendirilerek ekonomiye katkı sağlamasını temin edeceğiz” diye konuştu.

Çevre mühendisi Dene, yenilikçi fikirlerin desteklenmesinin Isparta’ya büyük katkı sağlayacağını, belki de Türkiye’nin ilk atık pil geri dönüşüm tesisinin bu ilde açılacağını dile getirdi.
pil

 

Kaynak :dha

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*