Mısır’a olan kimya ihracatının geçen yılın ağustos ayına kıyasla yüzde 31,6 artarak 232 milyon dolara ulaştığı bildirildi.

Mısır’a olan kimya ihracatının geçen yılın ağustos ayına kıyasla yüzde 31,6 artarak 232 milyon dolara ulaştığı bildirildi. Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Ateş, yaptığı yazılı açıklamada, kimya sektörünün, ağustos ayında otomotiv ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörlerinin ihracatını geride bırakarak 1 milyar 447 milyon dolarlık ihracatla ilk sırada yer aldığını ifade etti.

Ateş, 2013 yılı ağustos ayı ihracatında mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünlerinin yüzde 35 pay ile ilk sıraya yerleştiğini belirterek şöyle devam etti:

“Plastik ve mamulleri ise yüzde 27 ile ikinci sırada, kauçuk eşya yüzde 6,3 ile üçüncü sırada yer aldı. Ağustos ayı kimya ihracatı sıralamasında ilk sırayı Mısır aldı. Mısır’a olan kimya ihracatı geçen yılın ağustos ayına kıyasla yüzde 31,6 artarak 232 milyon dolara ulaştı. Mısır’ı, 96 milyon dolarlık ihracatla Malta, 83 milyon dolarlık ihracatla Irak izledi. 2012 yılı Ağustos ayına kıyasla en yüksek ihracat artışı yaşanan ülke Hollanda olurken İtalya ihracatındaki yüzde 60 oranındaki düşüş ise dikkati çekmektedir.”

AKMİB ağustos ayı ihracatındaki ilk 3 sırada Mısır, Malta ve Hollanda’nın yer aldığını belirten Ateş, Hollanda’ya yapılan kimya sektörü ihracatında geçen yılın ağustos ayına kıyasla artış rekoru kırıldığını, AKMİB’in ağustos ayında en çok ihracatı yapılan ürün gruplarında en yüksek artışın ise yüzde 20 ile plastik ve mamulleri olduğunu bildirdi.

Geçen aylarda Mısır ile ticari ilişkilere dair oluşan tereddüde rağmen Türkiye geneli kimya sektörü ve AKMİB’in Mısır’da yine en büyük pazar payına sahip olduğunu vurgulayan Ateş, “Bunun yanında AB ülkelerinde yaşanan olumlu gelişmelerin her sektör gibi kimya sektörüne de paralel etkileri görülmektedir. Sektörün önümüzdeki aylarda liderliğini devam ettirerek yükselen bir grafiğe sahip olması ümit edilmektedir” ifadelerini kullandı.
ihracart

 

Kaynak :rotahaber

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*