IBM Laboratuvarlarından Yenilenebilir Enerjinin Geleceğini Yönlendirecek Teknoloji Geliştirildi.

IBM Laboratuvarlarından Yenilenebilir Enerjinin Geleceğini Yönlendirecek Teknoloji Geliştirildi. Şrket, yenilenebilir enerji kaynaklarının güvenilirliğinin artırılmasına yardımcı olacak gelişmiş güç ve hava durumu modelleme teknolojisini duyurdu. Bu çözüm, rüzgar gücü ve güneş enerjisinin kullanılabilirliğini doğru biçimde öngörmek için hava durumu tahmini ve analitiği birleştiriyor. Böylece kamu hizmeti sunan kuruluşlarının daha fazla yenilebilir enerjiyi elektrik şebekesine entegre etmelerine, temiz enerjiyi tüketiciler ve işletmeler için önemli ölçüde geliştirme ve karbon emisyonunu azaltma fırsatı tanıyacak.

Hibrit Yenilenebilir Enerji Tahmini (HyRef) – Hybrid Renewable Energy Forecasting – adı verilen bu çözüm, bulutların hareketlerini takip etmek için havaya dönük kameraları, gelişmiş bulut görüntüleme teknolojisini ve hava modeli yeteneklerini kullanırken türbinlerdeki alıcılar ise rüzgar hızını, sıcaklığı ve yönü izliyor. Analitik teknolojisiyle bir araya getirildiğinde bu veri asimilasyonuna dayalı çözüm, 15 dakikalık artımlarla bir ay öncesinden bir rüzgar santralindeki bölgesel hava tahminlerini doğru olarak üretebiliyor. HyRef, bölgesel hava tahminlerini kullanarak her bir rüzgar türbininin performansını öngörebiliyor ve üretilen yenilenebilir enerji miktarını hesaplayabiliyor. Bu düzeyde öngörüler, kamu hizmeti kuruluşlarının rüzgarın ve güneşin değişen doğasını daha iyi yönetmelerini ve elektrik şebekesine yönlendirilebilen veya depolanabilen güç miktarını daha doğru bir biçimde tahmin etmelerinin önünü açacaktır. Bununla birlikte enerji kuruluşlarının kömür ve doğalgaz gibi diğer kaynakları da kolaylıkla bütünleştirmesine de olanak tanıyacaktır.

IBM Küresel İş Hizmetleri Enerji ve Kamu Hizmetleri Sektörü Lideri Serhan Özhan bu konu hakkında şunları söylüyor: “Analitik yöntemler uygulayarak büyük veriden yararlanmak, enerji ve altyapı hizmet kuruluşlarının, daha önce benzeri görülmemiş bir biçimde, yenilenebilir enerjinin süreklilik sorunundan kurtulmalarını ve güneşten ve rüzgardan üretilecek enerjiyi öngörebilmelerini sağlayacaktır. Yenilenebilir sistemlerin kullanılabilirliğini artırmak ve elektrik şebekesi performansını optimize etmek için hava durumu ve enerji tahminini bir araya getiren akıllı bir sistem geliştirdik.”

Çin Devlet Şebeke Kurumu’nun (SGCC) bir yan kuruluşu olan State Grid Jibei Electricity Power (SG-JBEPC), yenilenebilir enerjiyi şebekelerle entegre etmek için HyRef çözümünü kullanan şirketler arasında yer alıyor. SG-JBEPC’in bu girişimi, rüzgar ve güneş enerjisi, enerji depolama ve aktarımını bir araya getiren, dünyanın en büyük yenilenebilir enerji girişimi olan Zhangbei 670MW gösterim projesinin birinci aşamasını temsil ediyor. Bu projenin, Çin’in fosil yakıt kullanımının azaltılması yönündeki 5 yıllık planına da katkı sağlaması öngörülüyor.IBM’in rüzgar tahmini teknolojisinin kullanıldığı Zhangbei projesinin birinci aşaması, yenilenebilir enerji üretimi entegrasyonunu yüzde 10’a varan oranlarda artırmayı hedefliyor. Bu ek enerji miktarı, 14.000’i aşkın eve enerji sağlayabilecek bir oran anlamına geliyor. Üretilen enerjinin verimli kullanımı, kamu hizmetleri kuruluşlarının rüzgar ve güneş enerjisindeki kısıtlamaları azaltmalarını, analitik ise şebeke operasyonlarının geliştirilmesi için gereken ek zekayı sağlıyor.

Bu proje aslında dünyanın rüzgar gücü türbinleri üreticisi olan, Danimarka’nın Vestas Rüzgar Sistemleri şirketindeki uygulanan bir başka IBM girişimini temel alıyor. IBM’in büyük veri analitiği ve süper bilgi işlem teknolojisini kullanan Vestas, rüzgar tribünlerini; hava durumu muhabirleri, gel-git fazları, sensörler, uydu görüntüleri, ormansızlaşan alan haritaları ve hava modelleme araştırmaları gibi kaynaklardan elde edilen petabaytlarca veriye dayanarak stratejik olarak konumlandırabiliyor. Bu içerikler yalnızca enerji üretiminde iyileştirmeler sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda proje boyunca bakım ve operasyonel maliyetlerini de azaltıyor.

Hibrit Yenilenebilir Enerji Tahmincisi, daha önce IBM tarafından geliştirilen ve ayrıntılı hesaplamalarla bir metropolden bir ülkenin tamamına kadar değişen boyutlardaki bir bölgede yüksek çözünürlüklü, mikro ölçekte hava durumu tahminleri sağlayan Deep Thunder projesindeki gibi, hava durumu modelleme teknolojisinde yeni bir adımı temsil ediyor. İş verileriyle bir araya getirildiğinde, işletmelere ve devletlere özel durum ve amaçlara göre hizmet verme yöntemleri değiştirme ve büyük hava olaylarının olumsuz etkilerini en aza indirgemek için masrafları azaltmak ve hatta hayat kurtarmak için ekipmanları devreye almaya yardımcı olabilir.

enerji

 

Kaynak :teknolojioku

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*