Plastik terliklerdeki gizli tehlike

Plastik terliklerdeki gizli tehlike. Antibakteriyel olarak satılan, özellikle çocuklara sıkça giydirilen plastik terliklerin kanserojen madde içerdiği ortaya koyuldu.
Batı Alman Radyo Televizyon Kurumu’nun (WDR) girişimiyle, plastik terlikler üzerinde yürütülen bir araştırma, terliklerin kanserojen madde içerdiğini ortaya çıkardı. Deutsche Welle’nin haberine göre yaz aylarının vazgeçilmezi olan plastik terlikler sağlık açısından bazı riskleri barındırıyor. Araştırmada, farklı fiyat aralıklarından seçilen on plastik terlik incelenmek üzere laboratuara gönderildi. Laboratuvar analizlerinde, terliklerin yüksek oranda cilt üzerinden vücuda alınabilecek kimyasal maddeler içerdiği tespit edildi. Terliklerde tespit edilen en tehlikeli kimyasal ise polisiklik aromatik hidrokarbon(PAH) adı verilen madde. PAH, kanserojen olarak biliniyor. Almanya Federal Çevre Dairesi uzmanları, uzun zamandır bu maddenin kullanımının kısıtlanmasını talep ediyor.

Laboratuar sonuçlarına göre test edilen on terlikten altısında, söz konusu sınır değerinin üzerinde PAH maddesi tespit edildi. Test edilen yedi terliğin ise ağır metaller içerdiği belirlendi. Bu metaller her ne kadar cilt tarafından alınmasa da, çöpe atıldığı takdirde içerisinde bulunan krom, kurşun ve kadmiyum nedeniyle çevreyi kirletiyor.Uzmanlar, plastik terliklerin çorapla giyilmesi tavsiyesinde bulunuyor.
terlik

 

Kaynak :.minute15

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*