Robot Teknolojileri ve Atlas

Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesiyle robotlar, hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkmaktadır. Özellikle insana benzetilmiş robotlar, gelişmiş yazılım ve donanımlar sayesinde çeşitli görevlerde kullanılmaktadır. ABD merkezli mühendislik şirketi Boston Dynamics, bu alanda öncü isimlerden biridir.

Atlas: İnsansı Bir Robot

Boston Dynamics tarafından geliştirilen Atlas isimli robot, dinamik hareketleri ve yazılım yetenekleriyle dikkat çekmektedir. “Tahmini kontrol modeli” mekanizması sayesinde hareket eden Atlas, önceki hareketlerinden aldığı verilerle dengesini koruyarak akıllıca hareket edebilmektedir. Takla atabilen ve 360 derece dönebilen bu robot, oldukça esnek ve yeteneklidir.

Robot Teknolojileri ve Atlas

Atlas’ın Emekliliği

11 yıl önce yürümeye başlayan Atlas, Boston Dynamics tarafından emekliye ayrılmıştır. Şirketin gelişmiş robotu olan Atlas, Google, SoftBank ve Hyundai gibi büyük şirketlerin destekleriyle geliştirilmiş olsa da artık yeni teknolojilere ve gelişmelere yer açmak adına emekliye ayrılmıştır. Boston Dynamics, Atlas’ın deneyimlerinden faydalanarak daha ileri seviyede robotlar geliştirmeyi hedeflemektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*