Apple, Çin’deki Uygulamaları App Store’dan Kaldırdı

Apple, Çin’in internet düzenleyicisinden aldığı ulusal güvenlik kaygılarına dayanan kurallara uymak için yeni bir adım atmak zorunda kaldı. Bu kapsamda, WhatsApp, Signal ve Threads gibi popüler uygulamaları App Store’dan kaldırdı. Çinli yetkililerin bu uygulamalar için duyduğu güvenlik endişeleri net olarak belirtilmese de, Apple’ın aldığı kararın arkasında ulusal güvenlik endişelerinin yattığı düşünülüyor.

Apple’dan Yapılan Açıklama

Apple'dan Yapılan Açıklama

Apple, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Çin Siber Uzay İdaresi, ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle bu uygulamaların Çin App Store’dan kaldırılmasını talep etti. Faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki yasalara uymak zorundayız, bu nedenle bu kararı uygulamak durumunda kaldık. Çinli tüketiciler, uygulamaları diğer ülkelerdeki App Store’lardan indirebiliyorlar, ancak bu uygulamalar artık Çin App Store’da bulunmuyor.”

Uzmanların Değerlendirmesi

Çin teknoloji endüstrisindeki uzmanlar, hükümetin WhatsApp ve Threads gibi uygulamaları kaldırma kararının, Çin’deki tüm uygulamaların hükümete kaydolmasını gerektiren yeni bir kuralın bir parçası olabileceğini belirtiyor. Şirketlerin kayıtlarını tamamlamaları için belirlenen son tarih Mart ayı sonuydu ve düzenlemeler 1 Nisan’da yürürlüğe girdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*