Yeşil Kimya Alanında Yeni Bir Biyoyakıt Sentez Yöntemi Geliştirildi

Yeşil Kimya Alanında Yeni Bir Biyoyakıt Sentez Yöntemi Geliştirildi. Almanya’daki araştırmacılar kolza tohumu yağı ve etileni geleneksel otomobil ve kamyonlara güç verebilen bir dizel yakıt haline getiren kimyasal reaksiyonlar geliştirdiler (Sci. Adv. 2017, DOI: 10.1126 / sciadv.1602624).


Bitkisel yağlardan türetilen biyoyakıtlar, klasik dizel yakıtta genellikle küçük katkı maddeleri olarak kullanılır, ancak araçlarda kendi başlarına yakıt olarak kullanılabilmeleri için çok yüksek sıcaklıklarda buharlaştırmalıdırlar. Buharlaşan biyoyakıtlar, bitkisel yağlardan, buhar çatlaması gibi bir işlemle, hidroprosise edilerek hazırlanabilir, ancak bu yöntem enerji açısından çok yoğun ve pahalıdır.

Ruhr Üniversitesi’nden Lukas J. Goossen ve arkadaşları, kolza tohumu yağından düşük sıcaklıkta buharlaştırılan dizel yakıtını üretmek için izomerleştirme ve çapraz metatez reaksiyonlarını hızlandıran palladyum ve rutenyum katalizörleri ürettiler.

Reaksiyonlar düşük sıcaklıklarda (60 ° C) yürütülür, çözücü gerektirmez ve atık üretmez. Yağdan elde edilen yağ asidi metil esterlerini etilenle, biyoetanol veya şeyl gazı ile reaksiyona sokarak ester ve olefin bazlı biyodizel oluştururlar.

Goossen, biyoyakıtın Avrupa ve ABD’nin yakıt standartlarına uygun olduğunu söyledi. Ekip, bir dizel motorlu araç kullanarak biyoyakıtlarının özelliklerinin gösterdiler. Prosesin ilk versiyonu pahalı, ancak bu, optimize edilebilebilir ve sürdürülebilir bir alternatif oluşturabilir.

 

Kaynak : ACS

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: