Yerli Linterden Nanokristalin Selüloz (NCC) Üretildi

214ed yerli linterden nanokristalin selc3bcloz ncc c39cretildi
214ed yerli linterden nanokristalin selc3bcloz ncc c39cretildi

Yerli Linterden Nanokristalin Selüloz (NCC) Üretildi. Ülkemizin linter kaynaklarından nanokristalin selüloz (NCC) üretilmiştir. Gelecekte kritik öneme sahip bir malzeme olacağı düşünülen, eşsiz özelliklere sahip nanokristalin selüloz, ülkemizin yeterince faydalanamadığı linter hammaddesinden başarı ile üretilmiştir.


Yıldız Teknik Üniversitesi, Kimya-Metalurji Fakültesi, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve ekibi danışmanlığında gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında yerli linter hammaddeleri kullanılarak, hem doğa dostu hem de yüksek performanslı nanokristalin selüloz elde edilmiştir. Üretilen nanokristalin selülozNanolinter®” markası ile tescil edilmiş ve Avrupa Patent başvurusu yapılmıştır.

Nanolinter®  ürünün geçirimli elektron mikroskobu altında 250.000 kez büyütme görüntüsü
Nanolinter® ürünün geçirimli elektron mikroskobu altında 250.000 kez büyütme görüntüsü

Pamuk endüstrisinin bir yan ürünü olan linter; kağıt para, izolasyon malzemesi gibi ürünlerin üretilmesinde kullanılmaktadır. Ancak ülkemizde halihazırda katma değeri yüksek bir ürüne dönüştürülememiştir. Nano boyutta üretilen Nanokristalin selüloz; paslanmaz çeliğin 8, alüminyum alaşımlarının ise yaklaşık 25-30 katı çekme dayanımına sahiptir. Bu nedenle yüksek performanslı kompozit malzemelerin yapısında kullanılmaya oldukça elverişli olan nanokristalin selüloz, aramid, karbon ve cam fiberler gibi yaygın olarak kullanılan katkı malzemelerine göre mekanik dayanım yönünden üstün iken, yine o malzemelere göre daha düşük özkütleye sahip olması nedeniyle hafiflik de sağlamaktadır.

Nanokristalin selüloz uygulandığı malzemeye yüksek dayanım katarken, doğal kaynaklardan üretilmesi nedeniyle çevreye zarar vermemektedir. Otomotiv, uçak, kompozit sanayileri gibi yüksek dayanım ve hafifliğin olmazsa olmaz olduğu sektörlerde parlak bir potansiyele sahip olan nanokristalin selüloz, çevreye duyarlı yapısı nedeniyle de eşsiz bir malzemedir.

Üretilen NCC’nin teknik özelliklerine www.nanolinter.com adresinden ulaşılabilir.

Kompozit , ilaç, kozmetik, malzeme, boya ve ileri teknolojik ürünlerde katkı maddesi olarak kullanılabilen biyouyumlu, biyoçözünür kimyevi maddedir.

 

Yerli Linterden Nanokristalin Selüloz (NCC) Üretildi

 İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: