Yeniden Kullanılabilir ve Laboratuar Özellikli Çip Geliştirildi

ac237 yeniden kullanc4b1labilir ve laboratuar c396zellikli c387ip gelic59ftirildi
ac237 yeniden kullanc4b1labilir ve laboratuar c396zellikli c387ip gelic59ftirildi

Yeniden Kullanılabilir ve Laboratuar Özellikli Çip Geliştirildi. Bilim adamları, sıradan bir yazıcı kullanarak, çipin yüzde birinden az bir maliyetle, ucuz ve yeniden kullanılabilir bir teşhis “laboratuar çipi” üretmek için yöntem geliştirdi. Değişik sayıda tahlil için ve küçük hacimli örnekleri işlemek üzere tasarlanmış olan çip, nadir bulunan hücreleri izole edebilir ve sayabilir.

Araştırmacılar, bu teknolojinin düşük maliyetli genomik sıralama benzeri tıbbi bir tanı devriminin habercisi olabileceğine inanıyorlar.


Stanford Üniversitesi Tıp Merkezi’nde mühendislik araştırma görevlisi olan çalışmanın yazarı Rahim Esfandyarpour şunları söyledi: “Hastalıkların erken teşhisini sağlamak ve etkin tedaviler geliştirmek için sahip olduğumuz en büyük fırsatlardan biri bu proje.”

Bir çip üzerinde laboratuvar iki parçalı bir sistemden oluşur. Birincisi, mevcut hücreler için bir silikon mikroakışkan bölme ikincisi, tekrar kullanılabilir bir elektronik şerittir. Bu, normal bir mürekkep püskürtmeli yazıcıyla tamamlanır ve elektronik şeridi nanopartikül mürekkebi kullanarak esnek bir polyester tabakasına basabilir. Bir çip yaklaşık 20 dakika içinde üretilebilir.

Bu minyatür tanı araçları çok fonksiyonludur, bu nedenle farklı hücre tipleri floresan veya manyetik etiketleme gerekmeden analiz edilebilir. Yazdırılan şerit boyunca bir elektrik alanı uygulanır ve hücreler, elektriksel özelliklerine göre ayrılırlar, buna dielektroforez adı verilen bir işlem denir.

Meme kanseri hayatta kalma oranı, gelişmiş ülkelerin yarısı kadar olduğu için, bu buluş düşük gelirli ülkelerdeki bazı kanser ve hastalıkların teşhis oranlarını iyileştirme kabiliyetine sahiptir. Çip, sıtma, tüberküloz ve HIV gibi diğer hastalıklarıda saptayabilir. Temiz bir oda dışında çalışabilir ve onu çalıştırmak için özel eğitim gerekmez.

Çip için diğer potansiyel kullanım alanları, kan dolaşımındaki tümör hücrelerinin bulunması ve verimli gen aktarımı elde etmek için kök hücrelerin manipüle edilmesidir.

Çalışma National Academy of Sciences’ta yayınlandı.

Kaynak : labnewsİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: