Yeniden Kullanılabilir Karbon Nanotüpleri Geleceğin Su Filtresi Olabilir

94491 yeniden kullanc4b1labilir karbon nanotc3bcpleri gelecec49fin su filtresi olabilir
94491 yeniden kullanc4b1labilir karbon nanotc3bcpleri gelecec49fin su filtresi olabilir

Yeniden Kullanılabilir Karbon Nanotüpleri Geleceğin Su Filtresi Olabilir. Rochester Institute of Technology’de araştırmacılar, yeni bir karbon nanotüp sınıfının toksik çamur ve kirli su için yeni nesil temizleme malzemesi olabileceğini söylüyor. Geliştirilmiş tek duvarlı karbon nanotüpleri, Environmental Science Water: Research and Technology dergisinin Mart sayısında yayınlanan bir makaleye göre, standart sanayi malzemeleri olan silikon jel ve aktif karbona kıyasla su arıtma ve iyileştirme için daha etkili ve sürdürülebilir bir yaklaşım sunuyor.

Araştırmanın yazarları olan RIT araştırmacıları John-David Rocha ve Reginald Rogers, ortaya çıkan bu teknolojinin kirli suyu temizleme potansiyelini ortaya koyuyor. Araştırma, karbon nanotüplerinin çevresel problemlere karşı çalışmalar için yeni bir bakış açısı sunuyor. Nanotüpler genelde yakıt hücresi araştırmasıyla daha sık ilişkilidir.

Rocha ve Rogers evde kullanıma uygun, çevresel iyileştirme ve su filtrasyonu için nanotüp teknolojisini geliştirmeye çalışıyor.

RIT Kate Gleason Mühendislik Fakültesi’nde kimya mühendisliği bölümünden doçent olan Rogers, “Bu malzemeleri yeniden üretebildiğimizi gösterdik” dedi. “Gelecekte, su filtreniz sonunda doymuş hale geldiğinde, yaklaşık beş dakika boyunca mikrodalgaya koyun ve yabancı maddeler buharlaşacaktır.”

Karbon nanotüpleri, bir insan saçı genişliğinden yaklaşık 50.000 kez daha küçük olan depolama birimleridir. Nano ölçeğe indirgenmiş karbon, fizik kurallarına meydan okuyor ve küçük malzemelerin güçlü olduğu kuantum mekaniği dünyasında faaliyet gösteriyor.

Bir grafene yapıştırıldığında tek duvarlı karbon nanotüp oluşturulur. Fiziksel değişim maddenin kimyasal yapısını değiştirir ve nasıl davrandığını belirler. Sonuç, dünyadaki en iyi ısı iletken ve elektriksel olarak iletken malzemelerden biri.

RIT araştırmacıları, küçük malzemeleri manipüle etmek için yeni teknikler hazırladılar. Rocha, yüksek kaliteli, tek duvarlı karbon nanotüplerini izole etmek ve yarı iletkenliklerine veya metalik özelliklerine göre ayırmak için bir yöntem geliştirdi. Rogers, saf karbon nanotüplerini karbon kopya kağıdına benzer ince kağıtlara dağıttı.
Rogers, “Kağıtlar oluştuktan sonra artık kirleticileri sudan çekmek için kullandığımız adsorbent var” dedi.

Filitrasyon işlemi “karbon nanotüpleri sudan hoşlanmadığı için” çalışıyor. Suyun içindeki organik kirleticiler sadece su moleküllerine değil nanotüplere yapışır.

Rogers, “Bu tür bir uygulama daha önce yapılmadı” dedi. “Bu konuda kullanılan nanotüpler yeni.”

Kaynak : phys

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: