Yeni Tür Anot Malzemesi Lityum-İyon Pillerinin Kapasitesini Arttırabilir

af88e yeni tc3bcr anot malzemesi lityum c4b0yon pillerinin kapasitesini arttc4b1rabilir
af88e yeni tc3bcr anot malzemesi lityum c4b0yon pillerinin kapasitesini arttc4b1rabilir

Yeni Tür Anot Malzemesi Lityum-İyon Pillerinin Kapasitesini Arttırabilir. Güney Kore Ulsan Bilim ve Teknoloji Ulusal Enstitüsüne bağlı araştırmacılar Lityum-iyon pillerin ticarileştirilmesi hızlandırmak için “silikon anot” çözümünü bulduklarını ifade ediyor. Dr. Jaephil Cho (Enerji ve Kimya Mühendisliği Okulu) liderliğindeki araştırma ekibi tarafından geliştirilen yeni bir yaklaşım, temel ölçüde ticari lityum-iyon pillerin performansını artırmak için kullanılabilecek.

Dr. Cho ve ekibinin yaptığı araştırma da, elektrikli araçlardan, kişisel cihazlara kadar her şey için daha hafif ve daha uzun ömürlü pillerin geliştirilmesine yol açacağı iddia edilen yöntem ile geleneksel grafit anot yerine kullanılacak yeni bir tür anot malzemesi söz konusu.

Çalışmada, grafit / karbona gömülü silikon nano tabakası kullanılarak yeni nesil hibrid anot olunabilirliği araştırılmıştır. Bu yeni geliştirilmiş anot malzemesi % 45 grafit bileşik içerek şekilde üretilmiştir. Malzeme Grafit toz ve geleneksel mekanik öğütme ile elde edilen silisyum parçacıklarının birleştirilmesi ile yapılmıştır. Araştırma ekibi, aynı zamanda silan gazından (SiH4) küçük bir miktar kullanarak 6 saat içinde 300 kg malzeme üretebilen yeni bir ekipman geliştirdi. Böyle basit bir prosedür rekabetçi fiyat sağlamak için çok cazip.

Bu yeni üretilen silikon / grafit kompozit malzeme sayesinde yüksek alansal kapasitesine sahip endüstriyel elektrot yoğunluğu bulunan piller yapmak mümkün olabilir. Araştırmadan elde edilen bulgular, enerji dergisi olan “Nature Energy” Ağustos sayısında yayınlanmıştır.
Çalışma ayrıca ABD Enerji Bakanlığı ve Kore Endüstriyel Teknoloji Enstitüsü tarafından fonlanmaktadır.

Kaynak: sciencedaily

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: