Yeni Bir Bio Yazıcı Yöntemi Geliştirildi

Yeni Bir Bio Yazıcı Yöntemi Geliştirildi. Oxford Üniversitesi’nden bilim adamları canlı yapıları oluşturmak için laboratuarda yetiştirilen hücrelerin 3D baskısı için yeni bir yöntem geliştirdi.

Bu gelişme, vücudun hastalıklı veya hasarlı parçalarını destekleyebilen veya onarabilen karmaşık dokular ve kıkırdak üretme potansiyeline sahiptir. Oxford Sentetik Biyoloji (OxSyBio) tarafından geliştirilen bu yeni çalışma rejeneratif tıpta devrim niteliği gösterebileceği umulmaktadır.

OxSyBio’dan 3D Bio yazıcılar bilimi uzmanı Dr Alexander Graham, “Bugüne kadar, doğal dokuların kompleks hücresel mimarisine sahip sınırlı sayıda basılı doku örnekleri var” dedi. Bu nedenle, kök hücreler de dahil olmak üzere bir dizi hücreden uygun kompleks yapay dokuları çoğaltmak için kullanılabilecek, nispeten ucuz bileşenlerden yüksek çözünürlüklü bir hücre baskı platformu tasarlamaya odaklandık. ”

Dr. Graham’ın ekibi, şekillerini korumak için yapıları destekleyen kendinden bölümlü dokularda doku üretmek için bir yöntem geliştirdi.

Basılmış hücreler, bir araya getirilebilen bir lipid kaplamaya sarılmış koruyucu nanolitre damlacıkları içine kondu, bu, hücrelerin hayatta kalma olasılığını artırır.

OxSyBio’daki Baş Teknoloji Görevlisi Dr. Sam Olof, “Bio yazıcılar için pek çok potansiyel uygulama var ve doğal doku işlevini taklit etmek veya arttırmak için hastalardan kaynaklanan hücreleri kullanarak kişiselleştirilmiş tedaviler yaratmanın mümkün olacağına inanıyoruz. Gelecekte, biyolojik olarak basılan 3D doku, teşhis uygulamaları için de kullanılabilir (örneğin ilaç veya toksin taraması için ). ”

Araştırmacılar, önümüzdeki birkaç ay boyunca bireysel ölçekte dokular üretmek için daha geniş bir canlı ve melez materyal kullanımına izin veren yeni tamamlayıcı baskı teknikleri geliştirmeye çalışacaklar.

Kaynak : labnews


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: