Yasaklı Alev Geciktiriciler Hayatımızın Her Alanına Girmiş Olabilir

Yasaklı Alev Geciktiriciler Hayatımızın Her Alanına Girmiş Olabilir. Avrupa’daki araştırmacılar, bazı oyuncaklar ve gıda ambalajların da bulunan yasaklanmış kirletici maddelerin sorumlusu olan kötü geri dönüşüm uygulamalarına yönelik araştırmaları genişletti.

İmalâtçılar, genellikle, bromlu alev geciktiricileri, döşemelik kumaşlarda ve elektronik cihazlar gibi evde oluşan yangınları sınırlandırmak için kullanır. Bununla birlikte, bromlu alev geciktiricilerle ilgili endişeler, özellikle de polibrom difenil eterlerin çevreye ve insan sağlığına etkileri nedeniyle, kullanımlarını çok sınırlamıştır.

Çalışmalar, bromlu bileşiklerin oyuncaklarda ve gıda ambalajında ​​istenmeden var olduğunu gösteriyor. AB bu kontaminasyonla mücadele için polibromlu difenil eterler içeren malzemelerin geri dönüştürülmesi ve bertaraf edilmesi konusundaki rehber bilgilerini güncelledi.

Kromatografi, kütle spektrometresi ile birlikte, plastiklerdeki bromlu alev geciktiricileri analiz etmek de standart yöntemdir, ancak bu pahalı ve zaman alıcıdır.

University of Birmingham’daki Stuart Harrad ve meslektaşları, taşınabilir bir X-ışını fluoresan spektrometresi kullanarak süreci basitleştirebildiklerini gösterdiler. Elde taşınan spektrometre brom ve antimonu diğer elementlerin arasından tespit edebilir. Antimon bileşikleri sıklıkla kısıtlanmış polibrom difenil eterlerle birlikte kullanıldıklarından, iki elementin birlikte bulunması alev geciktiricili kontaminasyon için iyi bir göstergedir.

Ekip, oyuncakların ve bardak kapaklarının 26 örneğinin % 61’inde bromlu alev geciktiriciler için kanıt buldu. Pozitif numunelerdeki nadir toprak elementi konsantrasyonları, fotokopi makinesi, dizüstü bilgisayar ve bilgisayar kasalarında kullanılan plastiklerin belli bir atık akışıyla ilişkilendirildi ve ilk kez, sorunun kaynağı hakkında kanıt sağladı.

İsviçre Federal Çevre Dairesi’ndeki bromlu alev geciktiricilerin uzmanlarından Andreas Buser, ‘Bu çalışma, uygun olmayan geri dönüşüm uygulamalarının yasaklanmış kalıcı organik kirleticilere sahip çocuk oyuncakları gibi tüketici ürünlerinin kirlenmesine neden olabileceğini bir kez daha teyit ediyor. Bu kirleticilerin, uzun bir süre dolaşımda kalmalarını önlemek için hızlı bir şekilde geri dönüştürülmesi gerekiyor.

Kaynak : chemistryworld

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: