Yapışkan Özellikli Nanopartiküller Sağlık Alanında Çok Etkili Olabilir

53ccf yapc4b1c59fkan c396zellikli nanopartikc3bcller sac49flc4b1k alanc4b1nda c387ok etkili olabilir
53ccf yapc4b1c59fkan c396zellikli nanopartikc3bcller sac49flc4b1k alanc4b1nda c387ok etkili olabilir

Yapışkan Özellikli Nanopartiküller Sağlık Alanında Çok Etkili Olabilir. Nanopartiküller yapışkan özellikleri ile hücreleri bir arada tutarak yaraların iyileşmesine veya tümör metastazını durdurmada yardımcı olabilir. Araştırmacılar doğal olarak oluşan proteinlerin eksik hücrelerinin bir araya getirilebilmesini sağlamada Nanopartiküllerin çok etkin olabileceğini açıkladılar. Bu polistiren nano çıkartmalar yara iyileşmesine yardımcı veya tümör hücrelerinin vücuda yayılmasını durdurabilir.

Montreal üniversitesinden Françoise Winnik ve Fransa Curie Enstitüsünden bilim insanları yaptığı çalışmasa hücre-hücre adezyonundan sorumlu proteinlerin biriyle indirgenmiş cadherin ile hücre agregasyon seviyesini izledi. Ekip çalışmanın hücrelerin yeteneği üzerindeki etkisini belirlemek için hücre süspansiyonu içine çeşitli polistiren ve silis nanopartiküller kullandı. Elde edilen sonuçları kullanarak, farklı nanopartiküllerin yapışma etkinliğini belirleyen dinamiklerin bir matematiksel model geliştirildi.

Winnik ” ‘Bu model hücre yüzeyinde yer alan nanopartiküllerin yapışma etkisini anlamak için önemli bir nokta, aynı zamanda nanopartiküllerin hücreler içinde nasıl bir etkiye sahip olduğunu anlamada ilginç olabilir,’ diyor.

İspanya Katalonya Biyomühendislik Enstitüsü’nden Josep Samitier Martí ise  ” kağıt üzerinde açıklanamayan olan nanoparçacık-hücre yapışması sürecinde yer alan mekanizmasıdır, örneğin “elektrostatik kuvvetler” protein adsorpsiyonun diğer hücre reseptörleri ile süreçlerin veya etkileşimi nasıl olacak ? Bu nokta, karmaşık fizyolojik ortamlarda nanopartiküllerin davranışı ayrıntılı olarak incelenmesi gerekecektir, klinik uygulamalara yönelik çalışmaların ele alınması gerekebilir” diyor.
Araştımacılar ise elde edilen yöntemlerin ve modellerin test edilebilirliğini görmek gerektiği üzerinde duruyor.

Kaynak : chemistryworld

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: