Vücut Isısı İle Şeklini Değiştirebilen Yeni Tür Polimer Malzeme Geliştirildi

b5922 vc3bccut isc4b1sc4b1 c4b0le c59eeklini dec49fic59ftirebilen yeni tc3bcr polimer malzeme gelic59ftirildi
b5922 vc3bccut isc4b1sc4b1 c4b0le c59eeklini dec49fic59ftirebilen yeni tc3bcr polimer malzeme gelic59ftirildi

Vücut Isısı İle Şeklini Değiştirebilen Polimer Malzeme Geliştirildi. Sıcaklık değişimlerine maruz kaldığında gözle görülür biçimde şeklini değiştiren polimerler yeni bir şey değildir. Ama Rochester Üniversitesi Kimya Mühendisliği Profesörü Mitch Anthamatten liderliğindeki bir araştırma ekibi, yeni bir tıbbi ve diğer uygulamalar için kapıyı açacak, tek başına vücut ısısı ile tetiklenerek şekil değişikliğe uğrayan bir malzeme geliştirdi.


Anthamatten “Bu tür parçaların elastikiyet özelliklerinden daha fazla yararlanmak ve daha fazla mekanik iş yapabilmeyi düşündüğümüzden bu malzemeyi geliştirdik” diyor.

Yeni polimeri geliştirmek için anahtar, malzemenin soğutulduğunda veya gerildiğinde kristalleşmenin nasıl kontrol altına almasının gerektiğiydi. Malzeme deforme olduğu için, polimer zincirleri bölgesel olarak gerilir, polimerin bazı alanları deforme olur, bunları gidermek için bu alanlara ya da alan adı verilen bölgelere polimer kristalitler aynı yönde hizalanır. Kristalitlerin sayısı arttıkça, polimerin şekli giderek zor deforme olmaya başlar, ilk haline geri dönmesi için daha kararlı hale gelir.

Tetikleyici sıcaklık ile malzemenin ilk haline dönmesi, ayrı ayrı polimer ipliklerini bağlamak için moleküler bağlayıcı dahil ederek başarıldı. Ancak ilk denemelerde gerilme anında kristalleşme olmadığı görüldü, kristalitlerin yerleri dağıtılarak ve kullanılan bağlayıcıların türleri değiştirilerek malzemede istikrar yakalandı ve malzemenin ilk haline dönmesi için tetiklenme sıcaklığı ayarlandı.

Polimerin hemen vücut sıcaklığının altında 35 dereceye yakın sıcaklıklara ısıtılması ile kristaller dağılarak deforme alanları doldu ve malzemenin ilk şekline geri dönmesini sağladı.

Anthamatten gelecekte bu polimerik malzemelerin ameliyat dikiş iplikleri, vücut ısı destekli tıbbi malzemeler, tekstil gibi uygulamaları olabileceğinin belirtiyor.

Vücut Isısı İle Şeklini Değiştirebilen Yeni Tür Polimer Malzeme Geliştirildi

Kaynak : http://phys.org/

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: