Uzay Yolculuğunda İdrarınız Çok İşinize Yarayabilir

Uzay Yolculuğunda İdrarınız Çok İşinize Yarayabilir. Araştırmacılar insan atıklarını uzun mesafeli uçuşlarda yiyeceklere dönüştürecek maya geliştirmeye çalışıyorlar. ABD’deki bilim adamları, idrar ve karbon dioksiti omega-3 yağ asitlerine ve polimerlere dönüştüren maya türlerinin astronotların uzun gezegenlerarası yolculuklarda atık ürünlerini yiyecek haline getirebilmesine yardımcı olabileceğini belirtti.

Güney Carolina’daki Clemson Üniversitesi’nden biyomoleküler mühendis Mark Blenner çalışmayı, Washington DC’deki 254. Amerikan Kimya Topluluğu Ulusal Toplantısı ve Fuarında İnsanları Mars’a ulaştırma konulu bir oturumda sundu.

Blenner’in araştırması , hücreleri doğal olarak üreten ve omega-3 yağ asitleri biriktiren Yarrowia lipolytica maya türlerine odaklanmaktadır.

Bu ürünlerin, kemik kaybını önlemede yardımcı olabileceği, kardiyovasküler ve göz sağlığını sürdürdükleri için astronotlar için besin takviyeleri olarak kullanılabileceği, ancak Dünya’dan getirilecek yeterli miktarda raf ömrüne sahip olmadığına dikkat çekildi.

Bu çalışma ayrıca, bir 3D yazıcıda nesneleri imal etmek için kullanılabilecek polimer mürekkepleri üretme potansiyeline sahip olabilir. Özellikle bunun bir astronotun ihtiyaç duyduğu bir alet veya ekipman parçasını kaybettiği durumlarda çok yararlı olabilir.

Blenner, şu anda ‘biyolojinin uzayda olmasına nasıl tepki vereceğini’ bilmediğini itiraf ediyor. Ancak bu arada, balık çiftlikleri için omega-3 takviyeleri üretmek ve diğer özel kimyasallar yapmak gibi keşfedebilecekleri daha karasal uygulamalar da var.  Ekip ayrıca halen karakterizasyonun erken evrelerindedir. Mayalar, bu atık maddeler ile nasıl etkileşim gösteriyor, ekip bunları araştırmaya devam ediyor.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: