Türkiye’nin İlk “Atık Pil Geri Kazanım Tesisi” Kocaeli’de Açıldı

ad5e7 tc3bcrkiyee28099nin c4b0lk e2809catc4b1k pil geri kazanc4b1m tesisie2809d kocaelide ac3a7c4b1ldc4b1
ad5e7 tc3bcrkiyee28099nin c4b0lk e2809catc4b1k pil geri kazanc4b1m tesisie2809d kocaelide ac3a7c4b1ldc4b1

Türkiye’nin İlk “Atık Pil Geri Kazanım Tesisi” Kocaeli’de Açıldı. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Kimyasal Teknoloji Enstitüsü ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğiyle geliştirilen, Exitcom Recycling firmasının işletmecisi olduğu “Atık Pil Geri Kazanım Tesisi”nin açılış töreni 12 Mayıs 2016 tarihinde Kartepe, Kocaeli’de gerçekleştirildi.

Türkiye’nin İlk “Atık Pil Geri Kazanım Tesisi” Kocaeli'de Açıldı

Açılış törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile birlikte Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çelik, TÜBİTAK MAM Başkanı Doç. Dr. Bahadır Tunaboylu, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Özel Atıklar Daire Başkanı Gökhan Şentürk, Atık Yönetimi Daire Başkanı Ahmet Varır, Kartepe İlçe Kaymakamı Ayhan Dumrul, Exitcom Genel Müdürü Murat Ilgar ve çok sayıda davetli katıldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık yaptığı açılış konuşmasında, tüm laboratuvar, yazılım ve altyapı çalışmaları, fabrika ve prototip üretimi %100 yerli olarak tamamlanan tesisin, tek vardiyada, yılda 300 ton atık pil işleme kapasitesine sahip olduğunu belirterek, bilimi, teknolojiyi, çevreyi, kalkınmayı, üretimi ve enerji tasarrufunu aynı anda sunduğunu ifade etti.

Bakan Işık, “Tek vardiyalı 300 ton atık işleme kapasitesine sahip bir tesisin açılışını yapacağız. Türkiye ölçek bazında ne üretebiliyorsa yerli üretmelidir. Üretimimizin yenilikçi olması ve rekabet anlayışı da çok önemli. Üretimimizin ayrılmaz bir parçası olarak Ar-Ge ve inovasyonu çok önemsiyoruz. Bunları yaparken yeşil üretim yapmayı önemsiyoruz. Üretimi yaparken insanı ve doğayı dışlayan bir üretim bizim anlayışımız olamaz. Yapacağımız üretim insana saygılı olacak havamızı, suyumuzu, toprağımızı kirletmeyecek. Belediyelerimizin atık pil toplama konusunda özel bir çalışma yapmasını bekliyoruz” sözlerini kullandı.

“Ne Olur Pillerinizi Gelişi Güzel Atmayın”

Atık Pil Geri Kazanım Tesisi’nin TÜBİTAK açısından da son derece güzel bir örnek olduğunu aktaran Bakan Işık, “Bu tesisin komple tasarımı, mühendisliği ve prototip üretim noktasında TÜBİTAK rol aldı. Müşteri kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız. Burada bilim var, burada dünyada kullanılan en iyi teknolojilerden biri var, burada kullanılmış pillerin bertaraf edilerek içerisindeki değerli metallerin çıkarılmasıyla ilgili bir üretim var. Burada üretilmediği zaman çevreye verilecek zararın engellenmesi var ve burada elde edilen değerli metallerin tekrar sanayide kullanılması var” ifadelerini kullandı.

“Büyük Bir Kazanım”

TÜBİTAK MAM Başkanı Doç. Dr. Bahadır Tunaboylu ise, “Bu TÜBİTAK KAMAG destekli bir proje. Türkiye’de enerji depolama sektörü yeni yeni gelişmekte. Bu Türkiye için öncü bir proje değerinde. Birçok ülke bu tekrar kazanım çalışmalarında çok önemli yol almaktalar. Atık pillerin insan sağlığına zarar vermeden bertaraf edilmesi ülkemiz tarafından büyük bir kazanım olacaktır” dedi.

Kaynak : Tübitak

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: