TÜBA Tarafından Gerçekleştiren “IV. Uygulamalı Bilim Eğitimi Kursu” Muğla’da Başladı

819a8 tc39cba tarafc4b1ndan gerc3a7eklec59ftiren iv. uygulamalc4b1 bilim ec49fitimi kursue2809d muc49flae28099da bac59fladc4b1
819a8 tc39cba tarafc4b1ndan gerc3a7eklec59ftiren iv. uygulamalc4b1 bilim ec49fitimi kursue2809d muc49flae28099da bac59fladc4b1

TÜBA Tarafından Gerçekleştiren “IV. Uygulamalı Bilim Eğitimi Kursu” Muğla’da Başladı. TÜBA’nın Bilim Eğitimi Programı kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile imzaladığı protokol çerçevesinde düzenlediği temel bilimler öğretmenlerine yönelik hazırlanan “IV. Uygulamalı Bilim Eğitimi Kursu” Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde (MSKÜ) başladı.


9 Eylül’e kadar sürecek olan Kurs’un açılış konuşmalarını MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Öğretmen Yeterlikleri ve Kalite Geliştirme Daire Başkanı Mahmut Ağırman, TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. Mustafa Safran, MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ve TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar “Bize düşen her göreve hazırız”

Prof. Dr. Acar, Akademi olarak öteden beri devam eden Bilim Eğitimi Programı’nın MEB ile imzalanan protokol çerçevesinde yeni bir içerikle sürdürüldüğünü söyledi ve “Türk milli eğitimi öyle görünüyor ki ciddi bir atılıma ihtiyaç duyuyor çünkü günümüz ihtiyaçlarını karşılama bakımından ciddi bir yetersizlik içinde. Özellikle ar-ge’ye yapılan yatırımlar bakımından ya da sayısal olarak; yayın, atıf, öğretmen, öğretim elemanı, üniversite, derslik ve benzeri başlıklarda ciddi bir artış var fakat eğitimin etkinliği ve kalitesi meselesi hala ciddi bir sorun olarak gündemde duruyor. Umuyorum ki bu anlamda başlatılan çalışmalar bir an önce sonuçlanacak. Her alanda daha etkin bir düzene geçilmesini dört gözle beklediğimizi ve bu konuda bize düşen her göreve açık olduğumuzu ifade etmek istiyorum.” dedi.

Prof. Dr. Acar ayrıca “Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafya nedeniyle sorunlarla karşı karşıya olduğunu vurgulayarak “15 Temmuz’da Türk devleti ve milleti hain bir kalkışmayla yüz yüze kaldı. Çok şükür şimdilik bunu savuşturduk. Ancak bir kısım müttefiklerimiz Türkiye’nin de içinde bulunduğu coğrafyaya karşı yeni bir savaş taktiğini devreye sokmuş görünüyor. Yine hepimiz ibretle ve içimiz parçalanarak izliyoruz ki artık terörün dinlisi, dinsizi, bölücüsü, yıkıcısı, komünisti, komünist olmayanı çok fazla farketmiyor. Bu noktada her Türk vatandaşının, özellikle de geleceğimizin teminatı gençlerimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin çok ciddi bir sorumluluğu olduğunu hatırlatmak isterim.” dedi.

Prof. Dr. Mustafa Safran “Eğitimde her şeyin temeli öğretmendir”

2007 yılında bütün dünyada fen ve matematik alanlarına karşı öğrencilerin ilgisizliği tespit edildiğini söyleyerek sözlerine başlayan Prof. Dr. Safran konuşmasını şu şekilde sürdürdü “50 civarında ulusal akademi bu probleme çözüm üretmek adına bilim insanlarının yer aldığı bir konsensüs oluşturdu. Öğrenci, öğretmen ve üniversitelerle iki yıl boyunca süren çalışmanın ardından bir rapor yayımlandı.

TÜBA Tarafından Gerçekleştiren IV. Uygulamalı Bilim Eğitimi Kursu” Muğla’da Başladı1Fen ve matematik alanlarına karşı öğrenci ilgisizliğinin nedenleri ve bunu gidermek üzere yapılması gereken çalışmalar ortaya koyuldu ve harekete geçtiler. Müfredatları ve değişen müfredatlarla birlikte öğretmenlerin mantığını değiştirecek öğretmen eğitimleri verdiler. Öğrencilerin kendilerini ilgilendirmeyen, hayatla bağlantı kuramadıkları hiçbir bilgiyi öğrenmek için çaba sarfetmedikleri sonucuna varıldı. Maalesef bu rapor Türkiye’de çok geç farkedildi. Bu anlamda sorgulayıcı eğitimi müfredatlarına hakim kıldılar. Biz de bilim eğitimi programlarında bu teknikleri uygulamalı olarak öğretmeyi hedefliyoruz. Teorik yöntem, öğrenme ve öğretmede tek başına hiçbir zaman etkili bir yöntem olmamıştır. Bu anlamda uygulama ağırlıklı bir yönteme doğru gitmek zorundayız. Eğitimde her şeyin temeli öğretmendir; müfredatın ya da sınıf ortamı gibi unsurların etkisi mutlaka vardır ama eğer öğretmende fazladan biraz çaba, kendini yetiştirme, geliştirme yoksa, gerisi hikayedir. Dünyanın hiçbir yerinde eğitimin kalitesi öğretmen kalitesinin üzerinde değildir. Türkiye’de sorun artık iyi öğretmen yetiştirmek değil, yetişmiş öğretmenin mesleki gelişimini sağlamaktır.

TÜBA’yla başlatılan çalışmaları çok daha uzun süreli ve kapsamlı olarak devam ettirmeyi planladıklarını ifade eden MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Öğretmen Yeterlikleri ve Kalite Geliştirme Daire Başkanı Ağırman’ın ardından konuşan MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Harmandar ise, TÜBA’nın bilim eğitimi konusuna el atmış olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve öğretmenin bir sanat olduğunun altını çizerek eğitimde uygulamanın önemini vurguladı.

Açılış konuşmalarının ardından katkıları için TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar’a plaket verdi.

TÜBA Bilim Eğitimi Programı Çalışma Grubu tarafından yürütülen ve 7 ilden 130 öğretmenin katıldığı Kurs’ta uzman 45 akademisyen tarafından; fizik, kimya, biyoloji, matematik, fen bilgisi ve Türk dili edebiyatı alanlarından seçilen öğretmen gruplarına teorik ve uygulamalı eğitim verilecek.

Kurs programında ayrıca Çarşamba günü saat 15:00’te UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz “UNESCO ve Somut Olmayan Kültürel Miras” adlı konferansını gerçekleştirecek.

TÜBA Tarafından Gerçekleştiren IV. Uygulamalı Bilim Eğitimi Kursu” Muğla’da Başladı

Kaynak : TÜBA ( Fotoğraflar TÜBA Facebook sayfasından alınmıştır)İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: