‘Thubber’ Polimeri Geleceğin Teknolojilerine Kolaylık Sağlayacak

4c35a thubber polimeri gelecec49fin teknolojilerine kolaylc4b1k sac49flayacak
4c35a thubber polimeri gelecec49fin teknolojilerine kolaylc4b1k sac49flayacak

‘Thubber’ Polimeri Geleceğin Teknolojilerine Kolaylık Sağlayacak. Carnegie Mellon Üniversitesi’nden Carmel Majidi ve Jonathan Malen, yumuşak ve gerilebilir özellikli makineler ve elektronik üretmek için bir atılım oluşturan termal iletken bir kauçuk malzeme geliştirdiler. Bulgular, Ulusal Bilimler Akademisi Bildiri Kitabında bu hafta yayınlandı.

“Thubber” lakaplı yeni malzeme, metal benzeri bir termal iletkenlik, biyolojik dokuya benzer elastikiyet sergileyen ve başlangıç uzunluğunun altı katına kadar gerinebilen bir bileşimdir.

Majidi; “Yüksek termal iletkenlik ve elastikiyet kombinasyonumuz, giyilebilir bilgisayar kullanımı ve yumuşak robotik gibi mekanik uyumluluk ve gerilebilir işlevsellik gerektiren uygulamalarda kullanılabilir” diyor.

Jonathan Malen ise ; “Aşırı ısınma olmadan yüksek performans sağlayan LED ışıkları veya bilgisayar işlemcileri için gerilebilir tutucular oluşturabiliriz yada iPad’leri katlayarak cüzdanımız içine koyabiliriz” diyor.

“Thubber” ‘in temel bileşeni, toksik olmayan, sıvı metal mikro damlacıklarının bir süspansiyonudur. Sıvı hal, metalin oda sıcaklığında kauçuğu sarmalayarak şekil değiştirmesine olmasını sağlar. Kauçuk önceden gerilmiş olduğunda, damlacıklar ısı geçişi için etkili olan uzun yollar oluştururlar. Metal miktarına rağmen, malzeme de elektriksel olarak yalıtkandır.

Araştırmacılar, geleneksel motorları veya dişlileri kullanmadan “Thubber” bir kuyrukla yüzen yumuşak bir robotik balık da yarattılar.

Majidi, “Esnek elektroniğin alanı büyüdükçe, bizim çalışmalarımıza daha fazla ihtiyaç duyulacak” diyor.
Araştırmaya, Hava Kuvvetleri, NASA ve Ordu Araştırma Ofisi’nden kaynak sağlanıyor.

Kaynak : phys

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: