Temel Bilimleri Seçen İlk 20 Bine Burs Geliyor, Ayrıca Bölüm Mezunlarına Yeni Alan Tanımlamaları Geliyor

Temel Bilimleri Seçen İlk 20 Bine Burs Geliyor, Ayrıca Bölüm Mezunlarına Yeni Alan Tanımlamaları Geliyor. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın teklifinin TÜBİTAK tarafından olumlu karşılanmasıyla, Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) MF puan türünde ilk 20 bin arasında yer alarak matematik, fizik, kimya, biyoloji bölümlerine yerleşen örgün lisans öğrencilerine de burs verileceği bildirildi.
YÖK Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, YÖK Başkanı Saraç’ın, TÜBİTAK Başkan Vekili Prof. Dr. Mehmet Çelik’i ziyaret ederek, temel bilim programlarının güçlendirilmesi kapsamında yapmış oldukları çalışmalara katkı sağlanması talebini ilettiği belirtildi.


ÖSYM tarafından yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) MF puan türünde ilk 5 bin kişi arasında yer alarak matematik, fizik, kimya, biyoloji bölümlerine yerleşen örgün lisans öğrencilerine aylık 2 bin lira burs, aynı puan türünde 5 bin 1 ile 10 bin kişi arasında yer alan öğrencilere ise aylık bin lira burs verildiğinin anımsatıldığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“TÜBİTAK tarafından verilen bu bursların öğrencilerin temel bilim programları olan fizik, kimya, biyoloji ve matematik alanlarında tercih edilme sayısının artmasına katkı sağladığı gözlenmiştir. Bununla birlikte bu teşvikin daha büyük sonuç üretmesi için YÖK Başkanı Saraç, ilk 10 bin kişiye kadar verilen bu bursların ilk 20 bine verilmesini TÜBİTAK’a teklif etmiştir.

TÜBİTAK Başkan Vekili Prof. Dr. Mehmet Çelik, YÖK Başkanı Saraç tarafından yapılan bu öneriye çok olumlu yaklaşmış ve 9 Mayıs 2015’te yapılacak olan Bilim Kurulu Toplantısı’nda konuyu görüşüp karara bağlayacaklarını ifade etmiştir.

YÖK Başkanı Saraç, yükseköğretimde eğitim öğretimin niteliğini yükseltecek faaliyetler kapsamında temel bilimlere yönelik başlattıkları bu programların güçlendirilmesi ve teşvik edilmesi çalışmalarına TÜBİTAK’ın yapacağı bu katkıdan dolayı TÜBİTAK Başkan Vekili Prof. Dr. Mehmet Çelik’e ve temel bilimler konusunu bakan olduğu günden itibaren önemseyen ve destekleyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık’a teşekkürlerini iletmiştir.”

Temel bilim mezunlarına yeni alan tanımlamaları yapılacak
YÖK’ün açıklamasında, temel bilimleri güçlendirmeye yönelik bir sonraki adımın bu programlardan mezun olanların istihdamına yönelik “yeni alan tanımlamalarının” yapılması olacağı duyuruldu.
Bu konuya ilişkin çalışmanın başladığının ve sonucunun da kısa süre içerisinde kamuoyu ile paylaşılacağının bildirildiği açıklamada, “Tekrar ifade etmek isteriz ki, aldığımız ve alacağımız tedbirlerle, temel bilimleri tercih edecek öğrencilerimiz, ileride bu tercihlerinin kendileri için çok doğru olduğunu görecekler” vurgusu yapıldı.

üniversitee

 

Kaynak : trtturkİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: