Talaşlar, Petrol Sızıntıları İçin Süper Sünger Haline Geldi

66904 talac59flar petrol sc4b1zc4b1ntc4b1larc4b1 c4b0c3a7in sc3bcper sc3bcnger haline geldi 1
66904 talac59flar petrol sc4b1zc4b1ntc4b1larc4b1 c4b0c3a7in sc3bcper sc3bcnger haline geldi 1

Talaşlar, Petrol Sızıntıları İçin Süper Sünger Haline Geldi. Talaşları, evde garaj zeminlerine atarak dökülen yağ ve yakıtların emilmesi,  fabrikalarda yada trafik kazalarında dökülen yağların ortadan kaldırılması için kullanıyoruz, ancak yeni keşfedilen yöntem sayesinde talaşlara daha fazla saygı gösterebiliriz.


Department of Energy’nin Pasifik Kuzeybatı Ulusal Laboratuvarı’ndaki araştırmacılar, Kutup’un buz gibi, çalkantılı sularında petrol sızıntılarının temizlenmesi için ideal olan olağanüstü yağ çekici ve suda batmayan özelliklerini ortaya çıkarmak için kimyasal olarak modifiye edilmiş talaşları kullandılar. Zehirsiz madde, ağırlığının beş katına kadar yağ emer ve en az dört ay boyunca su yüzeyinde kalabilir.

PNNL’nin Mikrobiyoloji Uzmanı George Bonheyo, modifiye edilmiş talaşın gelişimini PNNL’nin Deniz Bilimleri Laboratuvarı’ndan yönetiyor “Bugünün yağı uzaklaştırma materyallerinin çoğu sıcak su kullanımı için tasarlandı, ancak bizim yeni petrol sızıntılarına karşı tepki yöntemlerine ihtiyacımız var” diyor.
Projenin bir parçası olan arkadaşı PNNL mikrobiyoloji uzmanı Robert Jeters, “Buzullarda petrol sızıntısı meydana gelme şansı çok yüksek” dedi. “Bir kaza olursa değiştirilmiş talaş gibi malzemelerin kullanılmasını umut ediyoruz.”

Soğuk sulara karışan petrol sızıntılarının temizlenmesi özellikle zor, çünkü sallanan buz parçaları sızıntıları suyun yüzeyinin altına itiyor ve toplanmasını zorlaştırıyor. Aynı şey kabaran dalgaların petrolü yayması için de geçerlidir.

Araştırmacılar kimyasal olarak bitkisel yağ bileşenlerini malzemenin yüzeyine yapıştırıyorlar. Son ürün hafif, kabarık, ağartılmış bir toz. Ekip aynı zamanda küçük, yağ yiyen mikropları (mantarlar ve bakteriler) tozun yüzeyine eklemeye çalışıyor; böylece geride bırakılan herhangi bir materyal doğal olarak yağları zamanla parçalayabiliyor.

Sadece serpin

Değiştirilmiş talaşın uygulanması basittir: suyun yüzeyindeki yağın üzerine ince bir tabaka serpilir. Malzeme derhal yağ emmeye başlayarak, maddenin yüzen yapısıyla yüzen kalıcı ve kaygan bir tabaka yaratır. Yağla ıslanmış malzeme ya yakılabilir ya da toplanabilir.

Testler, malzemenin su geçirmez doğası üzerine buzun oluşmasını engellediğini, yağın emildiğini ve yüzeyde kalmasını sağladığını gösterdi.

Önümüzdeki aylarda, PNNL modifiye edilmiş talaşını daha da fazla değerlendirecek. Materyal, gerçek petrol sızıntılarında kullanılmadan önce birden fazla ajans tarafından ek test ve onay almaya ihtiyaç duyuyor.

Kaynak : physİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: