Sürdürülebilir Kimya İçin Alternatif Katalizör Geliştirme Çalışmaları Devam Ediyor

8839c sc3bcrdc3bcrc3bclebilir kimya c4b0c3a7in alternatif katalizc3b6r gelic59ftirme c387alc4b1c59fmalarc4b1 devam ediyor
8839c sc3bcrdc3bcrc3bclebilir kimya c4b0c3a7in alternatif katalizc3b6r gelic59ftirme c387alc4b1c59fmalarc4b1 devam ediyor

Sürdürülebilir Kimya İçin Alternatif Katalizör Geliştirme Çalışmaları Devam Ediyor. Huddersfield Üniversitesi’nde bilim adamlarından oluşan bir ekip, basit demir tuzları katalizörüyle yeni bir kimyasal reaksiyon geliştirdi. Bu, kirletici ve daha pahalı metallere ucuz, bol ve sürdürülebilir bir alternatif sağlar. Bu yeni reaksiyon, farmasötik ve tarımsal kimya sektörlerinde kullanımı nedeniyle daha uygun fiyatlı ilaçların üretilmesine yol açabilir.


Huddersfield Üniversitesi’nden proje lideri Profesör Joe Sweeney şunları söyledi: “Halihazırda kullanılan katalitlerin çoğu, rodyum, paladyum, platin veya iridyum gibi az bulunan metallerden oluşuyor. Ancak yer kabuğundaki bolluk tablolarına bakarsanız, bu metaller en altta duruyor, bu nedenle muhtemelen en zengin metal olan demir gibi daha sürdürülebilir katalizörleri kullanan katalitik süreçleri tasarlama yönünde büyük bir adım atılmış olunuyor “dedi.

Bu yeni reaksiyonun eşdeğer bir işlemden bin kat daha ucuz olduğuna ve oda sıcaklığında standart laboratuar aparatı kullanılarak gerçekleştirilebileceğine inanılıyor. Araştırmacılar temel reaksiyonu patentledi ve araştırmalarına devam ediyorlar.

Profesör Sweeney şunları söyledi: “Şirketlerle bağlantı kurmaya hevesliyiz, bu yüzden bu bileşikleri mümkün olan en kısa sürede sanayiye götürebiliriz.”

Kaynak :labnewsİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: