Süpernova Araştırmaları Yeni Kimyasal Molekülleri Açığa Çıkarıyor

Süpernova Araştırmaları Yeni Kimyasal Molekülleri Açığa Çıkarıyor. Daha önce keşfedilmemiş bir süpernovadaki moleküller Cardiff Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından keşfedildi.


Araştırmacılar, karbon monoksit ve silisyum oksit gibi önceden tespit edilen bileşiklerle beraber formylium ve sülfür monoksidi gözlemlediler.

Bu bileşiklerin tespitinden önce bilim adamları, süpernova patlamalarının, mevcut olabilecek herhangi bir moleküller yapıyı yok ettiğini varsayıyordu.

Cardiff Üniversitesi’nden Dr Mikako Matsuura “Bu süpernovada bu tür molekülleri bulduğumuz ilk patlamadır, bu da bizim uzun süredir devam eden varsayımlarımızı sorgulamaya neden oluyor. Bu patlamalar bir yıldızın içinde bulunan tüm molekülleri ve tozu yok eder. Sonuçlarımız,  süpernovalardan arda kalan gazın 200 ° C’nin altına kadar soğumaya başlamasıyla bu moleküller keşfedildiği gösteriyor”.

Araştırmacılar, süpernovayı araştırmak için Atacama Large Millimetre / submillimetre Array (ALMA) kullandılar.

Moleküller, Dünya’dan 163.000 ışıkyılı uzaklıkta bulunan Supernova 1987A’nın sonrasında bulundu.

Bu araştırmanın beraberinde başka bir bilim insanı grubu, ALMA’nın verilerini Supernova 1987A’nın ilk 3D modelini oluşturmak için kullandılar ve bu da orijinal yıldıza ilişkin önemli bilgiler ortaya koyacak. Model ayrıca süpernovanın gezegenlerin temel yapı taşlarını nasıl oluşturduğunu açıklayacak. Bu araştırma Solar and Stellar Astrophysics‘de yayınlanmıştır.

Sonraki adımlar, bol miktarda formylium ve kükürt monoksitin bulunup bulunmadığını bulmak için ALMA kullanmanın yanı sıra, keşfedilmemiş moleküllerin olup olmadığını araştırmaktır.

Kaynak : labnews

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: