Sahte Pestisit Kimyasallar AB Ekonomisine Zarar Veriyor

1bd02 sahte pestisit kimyasallar ab ekonomisine zarar veriyor. e1487752004553
1bd02 sahte pestisit kimyasallar ab ekonomisine zarar veriyor. e1487752004553

Sahte Pestisit Kimyasallar AB Ekonomisine Zarar Veriyor. Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi (EUIPO) tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, sahte Pestisitlerin (zararlı organizmaları engellemek, kontrol altına almak ya da zararlarını azaltmak için kullanılan madde ya da maddelerden oluşan karışımlardır. Pestisit, kimyasal bir madde, virüs ya da bakteri gibi biyolojik bir ajan, antimikrobik, dezenfektan ya da herhangi bir araç olabilir. ) satışı, Avrupa’daki zirai kimyasal üreticilerine yıllık 1,4 milyar dolarla (1.3 milyar Euro) kaybettiriyor.


Bu, gelirlerin yaklaşık % 14’ü oranında bir kayıp ve AB’de yaklaşık 2,600 iş kaybına denktir çünkü meşru üreticiler, sahte zirai ilaçlarla rekabet etmektense, istihdam edeceğinden daha az insan istihdam etmektedir.
EUIPO İcra Direktörü António Campinos, “Sahteciliğin her ekonomiyi etkileyebileceğini çok sayıda küçük ve orta ölçekli işletmeyi içeren böcek öldürücü imalat sanayisinin istisna olmadığını” söyledi.

Sahte zehir ilaçları öncelikli olarak kaçakçılıkla piyasaya giriyor. Raporda, 28 üyeli AB bloğunda Almanya, Fransa ve İtalya’nın satışlarında kayıpların en yoğun olduğu belirtildi.

Avrupa’da en büyük pestisit üreticisi olan Almanya’da, sahte ürünler nedeniyle 316 milyon avro (299 milyon avro) yıllık satış kaybı ve yılda 500 kişinin işine mal oluyor. Yasadışı olarak üretilen pestisitlerin satışı, Fransa’daki meşru üreticilere ise maliyeti yaklaşık 254 milyon ABD Dolar (240 milyon Euro), yılda 500 kişiye mal olurken, İtalya’daki yıllık kayıpların 196 milyon avroya (185 milyon avro) ulaştığı ve 270 kişinin işine mal olduğu kaydediliyor.

Kaynak : ACS

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: