Polimerlerin Renk Değiştirebilme Kabiliyetleri Artıyor

7876f polimerlerin renk dec49fic59ftirebilme kabiliyetleri artc4b1yor
7876f polimerlerin renk dec49fic59ftirebilme kabiliyetleri artc4b1yor

Polimerlerin Renk Değiştirebilme Kabiliyetleri Artıyor. Doğada renkler bir iletişim aracı görevi görebilir veya hayvanları ve bitkileri gizleyerek bir kamuflaj etkisi yaratabilirler. Araştırmacılar, mevcut polimerlere oranla doğanın renk değiştirme kabiliyetlerini daha iyi taklit edebilecek polimer geliştirdiklerini bildiriyorlar.

Bir kağıdın üzerindeki tonlar gibi, insanların aşina olduğu renklerin çoğu pigmentlerle yapılır. AAncak, görünür ışığa müdahale eden periyodik olarak düzenlenmiş mikroskobik yapılar tarafından renk üretilen yapısal renk denilen başka bir tür daha vardır. Örneğin, tavuskuşu kuyruğu tüyleri aslında kahverengidir, ancak tüylerde bulunan mikroskopik yapılar onları çıplak gözle mavi ve yeşil yapıyor. Bilim adamları kolesterik sıvı-kristal (CLC) polimerleri, doğada bulunan yapısal renklenmeyi taklit etmek için kullandılar çünkü bunları kolayca tepki veren malzemeler haline getirilebiliyorlardı. Ancak araştırmacılar şu ana kadar onları sınırlı bir renk aralığında ürettiler. Bu nedenle Albertus PHJ Schenning ve Monali Moirangthem, tam görünür renk tayfı ile CLC polimerleri yapmak istedi.

Ekip, gelişmiş bir CLC polimer üzerine bir görüntü basmak için mürekkep püskürtmeli baskı teknolojisi ve bir kalsiyum nitrat çözeltisi kullandı.

Ardışık tabakaların basılması, CLC polimerinin şişme derecesini değiştirerek rengi değiştirdi. Bir tabaka turuncu bir renkle sonuçlandı, ikinci bir tabaka yeşile döndü ve üçüncü bir tabaka ise maviye dönüştü. Örnek olarak, araştırmacılar bu yöntemi, yeşil yaprakları olan kırmızımsı-turuncu bir arka plan üzerinde mavi bir çiçek çizmek için kullandılar. Mürekkep kurutulduktan sonra görüntü daha fazla görünmedi, tüm yüzey mavi renkte çıktı.

Araştırmacılar, Hollanda Bilimsel Araştırmalar Vakfı tarafından destek almakta.

Kaynak : ACS

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: