Plastik Yiyen Bakteriler Geleceğin Geri Dönüşüm Uzmanları Olacak

Plastik Yiyen Bakteriler Geleceğin Geri Dönüşüm Uzmanları Olacak. Ham petrolden üretilen PET lifleri giyimden gıda’ya kadar hayatın her alanında bulunmaktadır, dünya çapında yılda 50 milyon ton PET ( polietilen tereftalat ) üretiliyor, tahminler 2025 yılına kadar, bu sayı 100 milyon tona yakın olabilir. PET bazlı ürünler bildiği geri dönüşümü zor, bu yüzden depolamak için plastik atık dağları ortaya çıkmakta.


Bu sorunu çözmek için, Kyoto Teknoloji Enstitüsünden Shosuke Yoshida ve arkadaşları bir bakteri türünün PET’ leri yaşam kaynağı ( karbon kaynağı ) olarak kullanıp kullanamayacağını öğrenmek istedi.

Ekip Osaka’nın Sakai kentinde Çevresel numuneler olarak, toprak tortuları, atık su ve aktif çamurları, PET şişe geri dönüşüm fabrikasının bahçesinde topladı.

Takım 250 kirlenmiş PET şişe, maya özütü, amonyum sülfat, fosfat tamponu ve bir modifiye edilmiş marul ve yumurta ortamı kullanılarak her test tüpüne 1g bakteri oluşturmak için malzeme yerleştirdiler. 15 gün sonra, gelişmekte olan bir mikrop kültürü PET’ in % 75 ni yemiş olduğu ortaya çıktı.

Ekip “Ideonella sakaiensis” bakterisini izole ettiler. Bakterinin DNA sını ortaya çıkarabilmek için ilgili genler halen araştırılmakta. Daha sonraki aşamalarda bu genlerden (2-hidroksietil) tereftalik asit sentezi ve alt monomer türleri oluşturmanın yolları aranacak. Bu bakteriler var olan PET ‘leri hem yok edecek, hemde elde edilecek yeni tür kimyasallardan yeni kompozit malzemeler oluşturulacak.

Plastik Yiyen Bakteriler Geleceğin Geri Dönüşüm Uzmanları Olacak

Kaynak : chemistryworld

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: