Plastik Güneş Pillerine İnert Bir Polimer Eklemenin Yüksek Verimlilik İle Sonuçlandığı Keşfedildi

Plastik güneş hücrelerinde inert bir polimer bileşeninin eklenmesi ( bu görüntüdeki oklarla görselleştirildiği gibi ) benzersiz bir sütun şeklinde morfoloji oluşturur ve düşük maliyetli çözelti kaplaması ile güneş hücrelerinin endüstriyel üretimi için daha iyi cihaz kalınlığı sağlar.

Plastik Güneş Pillerine İnert Bir Polimer Eklemenin Yüksek Verimlilik İle Sonuçlandığı Keşfedildi. Polimer plastik güneş pilleri, hafifliği, esnekliği ve maliyet etkinliği nedeniyle endüstri önceliği olmaya devam etmektedir. Şimdi Stony Brook Üniversitesi’nden bilim insanları ve ABD Enerji Bakanlığı (DOE) Brookhaven Ulusal Laboratuvarı’ndan (BNL) bilim insanları yeni araştırma sonuçlarına dayanarak, bu tür güneş hücrelerinin daha verimli olabileceğini ve daha fazla stabiliteye sahip olabildiğini gösterdi.

Güneş hücrelerine polistiren polimeri eklenmesi ile bu güneş hücreleri bir iç morfoloji geçirir ve bu durumun daha yüksek bir cihaz performansı ile sonuçlandığı keşfedilmiştir.

Bu keşif, polimer plastik güneş pilleri ile ilgili bir problemi çözmektedir. Bu hücrelerin çoğu, yüksek cihaz performansına dahil edilen bir katkı maddesini gerektirir. ( iç morfolojiyi kontrol etmek için aktif olmayan küçük bir zincir molekülü) Ancak, katkı maddesinin ışık ve ısı altında stabilite problemlerine neden olduğu, dolayısıyla performans ve verimliliği tehlikeye soktuğu bilinmektedir.

Advanced Materials Interfaces dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, katkının inert polimer ile değiştirilmesinin bu problemi potansiyel olarak çözdüğünü göstermektedir. Nanoscale’de daha önce yayınlanan bir makalede, araştırmacılar farklı bir polimerle benzer bir yaklaşım kullanmışlardı.

Bu önceki çalışma, yeni tasarlanmış bir polimer plastik güneş pilinin optimum kalınlığı artırdığını göstermiştir. Bu düşük maliyetli kaplama yöntemleriyle endüstriyel üretim için daha uygun kalite güneş pilleri imal edilebilir.

Kaynak : phys

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: