Örümcek Ağı Proteini İle Biyolojik İlaç Etken Maddesi Ürettiler

Örümcek Ağı Proteini İle Biyolojik İlaç Etken Maddesi Ürettiler. İsveç’teki Karolinska Institutet’teki araştırmacılar, prematüre bebeklerin bakımında kullanılan bir ilaç etken maddesi olan akciğer yüzey aktif maddesini, örümcek ağı ipeği üretimini taklit ederek sentezlemeyi başardı. Hayvanlar üzerindeki çalışmalar, şu an klinikte kullanılan biyolojik ilaçlar kadar etkili olabileceğini ortaya koyuyor. Çalışma Nature Communications’da yayınlandı.

Yüzey aktif madde, prematüre bebeklerin bakımını için, akciğer alveollerdeki yüzey gerilimini azaltarak ve doğum anında ise şişmelerini sağlayarak devrim yarattı.

En yaygın olarak kullanılan ilaç olan Curosurf, 1970’ler ve 1980’lerde Karolinska Institutet’te bilim adamları tarafından geliştirildi. İlaç, pahalı, karmaşık ve potansiyel olarak riskli olan domuz akciğerlerinden proteinlerin izolasyonu ile üretilmekteydi. Karolinska Institutet’deki araştırmacılar ve Riga Üniversitesi’nden meslektaşları ile, örümcek proteini kullanarak daha basit ve ucuza üretilebilen bir yüzey aktif etken madde geliştirdiler.

Karolinska Institutet’in Nörobiyoloji bölümünde Profesör Jan Johansson, “Üretim süreci, standart örümcek ipeği toplamada kullanılan yöntemi temel alıyor”. “Ayrıca yüzey aktif madde için protein C‘yi üretmeyi seçtik, çünkü muhtemelen dünyanın en toplamaya uygun proteini” diyor.

Bu yöntemi uygulayarak, araştırmacılar, proteinlerin çözünürlüğünü, yani N-kutup alanını koruyan örümcek proteini bölümünü kullanarak bir dizi potansiyel biyolojik ilaç üretmeyi başardılar.

Profesör Johansson’la birlikte projeyi yürütülen Karolinska Institutet’in Nörobiyoloji Bölümü’nden Docent Anna Rising, “Proteinin bu bölümünü üreten bakteriler vardı ve onu farklı protein ilaç adaylarıyla ilişkilendirdik” diyor.

Araştırmacılar aynı zamanda sentetik akciğer yüzey aktif maddelerini halihazırda piyasada bulunan biyolojik analoğu ile karşılaştırdılar ve etken maddelerini bir hayvan modelinde yeni doğanlardaki solunum bozukluklarının önlenmesi için yüzey gerilimini azaltmada eşit derecede etkili olduğunu buldular.

Professor Johansson “Yöntem umarım diğer biyolojik ilaçların üretimini de sağlayacaktır” diyor.

Kaynak : phys

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: