Origami Pil Enerjisini Baktarilerden Alıyor

Origami Pil Enerjisini Baktarilerden Alıyor. Bakterilerin basit sensörlerle kontrol edilebilmesini ve enerjiye dönüştürülebilmesini mümkün kılan Binghampton Üniversitesi’nde görevli Sekheun Choi, kirli su içerisinde bol sayıda organik maddelerin bulunduğu ve bu kirli sudaki bakterilerin enerji üretebileceğini paylaştı.
Katlanabilir özelliğe sahip ve boyutu oldukça küçük –ebatlarının küçük olması sizi umutsuzluğa itmesin- bir pilde kağıt, nikel, balmumu ve karbon maddeleri kullanılmış.


Cent’e kadar maliyeti düşürülen özel pilin, pis su içine bırakıldığı ve kullanılan kağıt maddesi sayesinde pis suyu herhangi bir pompaya gerek kalmadan emilim yoluyla içe alabildiği paylaşıldı.
Kirli suyun içinde bulunan bakteriler, yanarak biyosensörler tarafından milivolt değerinde enerji ortaya çıkarıyor.
Sekheun Choi tarafından geliştirilen kağıt pil, ABD Milli Bilim Vakfı’ndan 100 bin dolar olmak üzere 3 yıl sürecek yatırıma layık görülmüş.

Sekheun Choi “Benim mikrobiyoloji hakkında hiçbir fikrim yok; Ben sadece bakterileri aldım ve belli talimatlar altında deneylerimi yaptım diyor. Ama bakteri türleri milyonlarcadır ve ben en verimli kombinasyonunu bulmak için deneme yapmayı planlıyorum”. Choi ve öğrencileri kağıt tabanlı biyoalgı sistemi ile, kanser veya bulaşıcı hastalık teşhisi ve önlenmesi için kullanılmak üzere testler geliştirmeye çalışıyor. Belki ilk aşamada milivolt olarak enerji sağlıyor olsa da yan yana kullanıldığında veya kapsül halinde üretilerek gücü artırılacaktır.

Origami Pil Enerjisini Baktarilerden Alıyor

 

Kaynak : discovere.binghamtonenerjigazetesiİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: