Nadir Bulunan Toprak Grubu Elementleri Zaman Geçtikçe Su İtici Özellik Kazanıyor

8e73e nadir bulunan toprak grubu elementleri zaman gec3a7tikc3a7e su c4b0tici c396zellik kazanc4b1yor
8e73e nadir bulunan toprak grubu elementleri zaman gec3a7tikc3a7e su c4b0tici c396zellik kazanc4b1yor

Nadir Bulunan Toprak Grubu Elementleri Zaman Geçtikçe Su İtici Özellik Kazanıyor. Nadir toprak elementleri, nadir toprak minerallerinde bulunan metallerdir. Günümüzde otomotiv katalitik konvertör ve bataryaları, ekranlar ve lambalar üretiminde ve manyetik rezonans görüntülemede kontrast madde olarak kullanılırlar. Geniş uygulama yelpazesi, nadir toprak elementleri için yüksek bir talep olduğu ve bu talebin sürekli olarak arttığı anlamına gelir.

Nadir toprak elementleri için ilave kullanımlar, Amerikan araştırmacılarının 2013 yılında nadir toprak oksitleriyle kaplı yüzeylerin su itici olmasını bildirdikten sonra açıldı.


Basel Üniversitesi, İsviçre Nanobilim Enstitüsü ve Paul Scherrer Enstitüsü’nden bilim adamları şimdi bu hidrofobik özellikleri daha yakından incelemek için Glas Trösch şirketiyle çalıştı.

Su iticilik, ancak kimyasal reaksiyonlardan sonra gelişir

Araştırmacılar, cam parçalarını nadir bulunan toprak oksitler, nitritler ve floridlerle kapladı ve su ile ne kadar iyi ıslatılacağını analiz etti.

Kaplama yeni çökeltildiğinde herhangi bir hidrofobik özellik tespit edemedi. Ortam havasında bulunan gaz halindeki hidrokarbonlarla yapılan kimyasal reaksiyonlar yalnızca yüzeyin pürüzlülüğünü artırdı ve suyun ıslanmasını azalttı.

Ortam havasındaki gaz halindeki organik bileşikler önce yüzey tarafından adsorbe edilir ve daha sonra bu bileşikler ile yüzey tamamen kaplanıncaya kadar karbonatlar ve hidroksitler oluşturmak üzere oksitlerle reaksiyona girer. Bu işlem oda sıcaklığında bile gerçekleşir.

Basel Üniversitesi Fizik Bölümü’nden Profesör Ernst Meyer, “Teknoloji ve Yenilik Komisyonu (CTI) tarafından desteklenen projenin sonuçlarına değinerek,” Hidrofobik etkinin yüzey yaşlanmasından kaynaklandığına şaşırdık ” . Bu sonuçlar, bilimsel bir bakış açısıyla çok açık bir şekilde ortaya çıkmaktadır, çünkü katalitik süreçler oda sıcaklığında sıklıkla gerçekleşmekte ve bu da yüzeyin fiziksel özelliklerini anlamayı önemli kılmaktadır.

Bununla birlikte, incelenen malzemeler, su itici cam yüzeylerin endüstriyel olarak üretilmesi için uygun değildir, çünkü cam istenen hidrofobik özellikleri göstermeden önce gelişmiş bir depolama işlemi gerektirir.

Kaynak : phys



İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: