Musul’da 50 Bin Ton Kükürt İçin İçin Yanıyor, Ülkemizi Asit Yağmuru Tehlikesi Bekliyor Mu ?

e4f3e musulda 50 bin ton kc3bckc3bcrt c4b0c3a7in c4b0c3a7in yanc4b1yor c39clkemizi asit yac49fmuru tehlikesi bekliyor mu 1
e4f3e musulda 50 bin ton kc3bckc3bcrt c4b0c3a7in c4b0c3a7in yanc4b1yor c39clkemizi asit yac49fmuru tehlikesi bekliyor mu 1

Musul’da 50 Bin Ton Kükürt İçin İçin Yanıyor, Ülkemizi Asit Yağmuru Tehlikesi Bekliyor Mu ? Terör örgütü DEAŞ’ın geçen cuma günü ateşe verdiği Musul’un güneyindeki Mişrak Kükürt Tesisi’nde yangın söndürme çalışmalarının devam ettiği, çok sayıda kişinin tesisten yayılan zehirli gazdan etkilendiği bildirildi.

Irak Sivil Savunma Birimi’nde görevli Yüzbaşı Nüzhet es-Semurrai, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “DEAŞ’ın geçen cuma günü bölgeden çekilirken ateşe verdiği Mişrak Kükürt Tesisi’ndeki yangın söndürme çalışmaları hala devam ediyor.” dedi.

Tesis çevresine binlerce askerin konuşlandırıldığını belirten Semurrai, yangının tam olarak ne zaman kontrol altına alınabileceği hakkında bir tahmin yapmanın güç olduğunu ifade etti.

Semurrai, yayılan gazın ve etkisinin büyüklüğü nedeniyle yangının kontrol altına alınması için yeni ekip gönderilmesi konusunun incelendiğini, söz konusu gazdan çok sayıda kişinin etkilendiğini aktardı.

Ninova Sağlık İl Müdürü Yardımcısı Leys Hababe dün yaptığı açıklamada, DEAŞ’ın ateşe verdiği Mişrak Kükürt Tesisi’nden yayılan gazdan etkilenen 100’den fazla kişinin Kayyara Hastanesine başvurduğunu belirtmişti. Hababe, yayılan gazlar nedeniyle henüz herhangi bir ölüm vakasının meydana gelmediğini kaydetmişti.

Ateşe verilen Mişrak Kükürt Tesisi, ABD askerlerinin konuşlandığı Kayyara Hava Üssü’ne yakın bir noktada bulunuyor.

musulda-50-bin-ton-kukurt-icin-icin-yaniyor-ulkemizi-asit-yagmuru-tehlikesi-bekliyor-mu-1Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, terör örgütü DEAŞ’ın geçen hafta ateşe verdiği Musul’un güneyindeki Mişrak Kükürt tesisinden yayılan zehirli gazların Türkiye’ye geldiğini gösteren harita yayınladı. DEAŞ’ın Musul operasyonuna katılan koalisyon güçlerinin hava saldırılarını engellemek için, Kayyara’ya 25 kilometre uzaklıktaki tesisi yakmasının ardından açığa çıkan zehirli gaz bulutu nedeniyle en az iki kişi hayatını kaybetmişti.

MARDİN, ŞIRNAK, HAKKÂRİ’DE ASİT YAĞMURU RİSKİ

NASA’nın sitesinden yayınlanan habere göre Terra ve Agua uyduları, Mişrak’taki yangını 20 Ekim’de belirledi, kükürt tesisinden yayılan beyaz duman bölgeyi kapladı ve birkaç gün içinde zehirli gazlar rüzgarın da yardımıyla atmosfere yayıldı. NASA’nın 24 Ekim’de yayınladığı haritada, tesisin yanmasının ardından açığa çıkan sülfür dioksitin, Tikrit ve başkent Bağdat’ın dışında Türkiye’nin güneydoğusuna da yayıldığı görülüyor.

Meteoroloji’nin açıklaması ise şöyle:

Olayla ilgili yapılan meteorolojik değerlendirmede bölgede dün görülen yağışlar gece kesildi. Bugün bölgede güney ve güneybatı yönlerden rüzgâr beklenmekle birlikte yağış tahmin edilmemektedir.

Bölgedeki kirletici konsantrasyonu konusunda yeterli bilgiye sahip olunmadığından taşınım konusunda net bir kanata ulaşmak zordur.

Ancak meteorolojik şartlar göz önüne alınarak,, Bugün bölgede güneyli rüzgâr akışlarına yağış eşlik etmesi beklenmediğinden asit yağmuru riskinin oldukça zayıf olduğu değerlendirilmektedir.Bu gece saatlerinden sonra ve yarın (Cuma günü) bölgenin tekrar yağışlı bir havanın etkisine gireceği tahmin edilmektedir.

Yağışla birlikte bölgedeki rüzgâr akışlarının zamanla kuzey yönlere dönmesi beklendiğinden asit yağmuru riskinin zayıf olduğu değerlendirilmektedir..

Uydu görüntüleri analizlerinde bugün güneyli hava akımları ile ülkemizin güneydoğu kesimleri üzerine etkisini azaltarak gaz taşınımı olduğu görülmektedir. Bu gece tekrar başlaması beklenen yağışın atmosferde bulunan bu gazı ilk etapta yere indirmesi söz konusudur. Daha sonra ise rüzgar döneceği için bölgeden ülkemiz üzerine gaz taşınımı ve asit yağmuru riski beklenmemektedir.

Kaynak : NTV & Hürriyet

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: