Moleküler Yangın Söndürücü, Pillerin Patlamasını Önleyebilir

627ae molekc3bcler yangc4b1n sc3b6ndc3bcrc3bccc3bc pillerin patlamasc4b1nc4b1 c396nleyebilir
627ae molekc3bcler yangc4b1n sc3b6ndc3bcrc3bccc3bc pillerin patlamasc4b1nc4b1 c396nleyebilir

Moleküler Yangın Söndürücü, Pillerin Patlamasını Önleyebilir. Patlayan akıllı telefonunuzdan daha fazla korkmanıza gerek kalmadı. Bilim adamları, lityum iyon pilleri daha güvenli hale getirebilecek, ısı ile aktive edilmiş bir moleküler yangın söndürücü tasarladılar. Bu güç kaynakları, Tesla Motors tarafından üretilenler gibi cep telefonlarında, dizüstü bilgisayarlarda ve tüm elektrikli otomobillerde yaygın olarak kullanılmaktadır.


Bilim adamları pilleri daha iyi hale getirmeye devam etse de, patlama riski her zaman var.  Araştırmacılar, TPP adı verilen fosfor içeren alev geciktiricinin, akünün pozitif ve negatif terminalleri arasında akımı nakleden elektrolit solüsyonuna ilave edildiğinde, çok kısa zamanda bir yangını söndürülebileceğini gösteren bir çözüm sundu.

Ancak güvenliği arttırmak büyük bir fedakarlık gerektiriyor. TPP, elektrolitin iletkenliğini azaltıyor, bu nedenle araştırmacılar iki bileşeni ayrı tutmak için bir kapsül tasarladılar.

Sıcaklığa duyarlı bir polimer kaplamanın mikrometre boyutundaki elyafları TPP’nin çevresinde döndürülmüştür ve pil sıcaklığı artmaya başladığında, polimer kaplamasını eriterek TPP’yi elektrolitin üzerine kapsayacak şekilde yayar ve alevi bir saniyenin altında durdurur.

Çalışmanın detayları AMERICAN ASSOCIATION FOR THE ADVANCEMENT OF SCIENCE ‘de yayınlandı

Kaynak : sciencemagİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: