Mikro Fotosentetik Hücreler İle Yosunlardan Enerji Üretebiliriz

Mikro Fotosentetik Hücreler İle Yosunlardan Enerji Üretebiliriz. Kanada’nın Montreal kendinteki Concordia Üniversitesi’nde, yosunların fotosentez ve solunum fonksiyonlarından elektrik elde etmeyi sağlayan bir teknoloji geliştirildi. Üniversitenin Optik Biyo Mikrosistem laboratuvarından bir araştırma ekibinin ürettiği “mikro fotosentetik hücre”, güneşten alınan enerjiyi elektrik enerjisine çeviriyor.


Yayınlanan makalede, mikro fotosentetik hücreler temiz enerji üretmek için aranan ekonomik yollar ve insanlığın geleceği için karbon içermeyen yeni bir güç kaynağı olabilir. Technology dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, mikro-fotosentetik hücre teknolojisi, Güneş’in enerjisinden daha iyi faydalanma fikriyle ortaya çıkan teknolojilerden biri. Zira bilim insanları, Güneş’in Dünya’ya bir saatte gönderdiği enerjinin, dünyadaki bütün insanların bir yılda tükettiği enerjisden daha fazla olduğunu söylüyor. Bundan dolayı bilim insanları yaptıkları çalışmalarla yeni sistemler geliştirerek Güneş’ten en iyi şekilde faydalanmamızı sağlamaya çalışıyorlar.

Technology, fotosentezden nasıl elektrik üretildiğini şu şekilde açıklıyor:”Bitki hücrelerinde meydana gelen solunum ve fotosentez “elektron transfer zicirleri” içerir. Bu sistem içerisinde elektron taşıyıcılarının verdikleri elektronlar, kimyasal tepkimelere sokularak enerji üretimi sağlanır. Fotosentezin ve solunumun elektron transfer sistemleri mavi-yeşil yosunlardan elektrik enerjisi sağlanması için oldukça önemlidir.

Geliştirilen fotosentetik güç hücresi, anot, katot ve proton değişim zarından meydana geliyor. Hücrenin anot kısmı bakterilerden meydana geliyor ve bakteriler elektronları katottan elektrot yüzeye aktarıyor. Bir dış yük de elektronların elde edilmesinde kullanılıyor. Geliştirilen her bir hücre, 993mV açık devre gerilimi ve 36.23W/cm2 güç yoğunluğu üretebiliyor.”

Bu mikro fotosentetik enerji hücreleri önemli anlamda askeri ve kablosuz uygulamalarda kullanılabilir. Ayrıca Bio MEMS cihazlar için iyi bir güç kaynağı olabilir. MEMS araştırmacılarına göre hücreden yüksek akım yoğunluğunu ve yüksek güç yoğunluğunu elde etmek için uygun olan küçük çaplı anot-katot bölmelerini imal etmek için halen sorunlar mevcuttur. Tabii ki, güç hücreleri ticari anlamda yapılması gerekiyor. Optik Bio Micro Systems araştırmacılar ekibi, ekonomik yönden yüksek güç yoğunluğu ve yüksek akım yoğunluğu güç hücresini üretmek için var güçleri ile çalışıyorlar.

Mikro Fotosentetik Hücreler İle Yosunlardan Enerji Üretebiliriz

 

Kaynak : sciencedaily
İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: