Metro Havası Kirliliği Yolcu Sağlığına Zarar Verir mi?

78346 metro havasc4b1 kirlilic49fi yolcu sac49flc4b1c49fc4b1na zarar verir mi
78346 metro havasc4b1 kirlilic49fi yolcu sac49flc4b1c49fc4b1na zarar verir mi

Metro Havası Kirliliği Yolcu Sağlığına Zarar Verir mi? Bu sorunun cevabını Çin’de verildi. Yapılan araştırmalar, Çin şehirlerinden olan Suzhou metro sistemindeki hava kirliliğinin, her yıl 375 kişinin ölümünden sorumlu olduğunu ortaya koyuyor. Bununla birlikte, bu çalışmanın arkasındaki bilim insanları, artan tünel neminin bu sayıyı % 20 azaltabileceğini söylüyor.

Azot dioksit ve 2.5μm’den küçük partiküler maddeler (PM2.5) de dahil olmak üzere hava kirleticileri, solunum ve kardiyovasküler hastalıklara neden olabilir.

Frenler ve tren tekerlekleri arasındaki sürtünme, zayıf hava dolaşımı birikiminin olduğu metro sistemlerinde bu molekülleri üretir. Suzhou’daki metro yolcuları her gün ortalama 43 dakika yolculuk ediyor ve Çin’de giderek daha fazla metro hattı inşa edilirken kirliliğe maruziyetini ölçmek önem taşıyor.

Bu nedenle, Çin, Japonya ve ABD’li bilim adamları, Suzhou metrosu boyunca günün farklı zamanlarında hava kirletici maddeleri izlemek için yola çıktılar. Ekip, yer altındaki metro istasyonlarında yer seviyesindeki istasyonlardan daha fazla hava kirliliği kaydetti ve vagonlarda platformlarda olduğundan daha az hava kirliliği vardı. Araştırmacılar bu verilerin, kimyasal emisyonların etkisini karakterize eden bir sistemde modellenmesi, bu tür kirlilik seviyelerine maruz kalınmasının her yıl Suzhou’da % 1’den fazla ölümden sorumlu olabileceğini belirtmiştir.

Daha da önemlisi, daha yüksek nem ile daha düşük PM2.5 seviyeleri arasında önemli bir bağ bulundu. Projenin başında olan Soochow Üniversitesi‘nden Shi-Jie Cao, “Nem oranını arttırarak partiküler konsantrasyonlarının düşürelebileceğini biliyoruz, ancak bunun çok yüksek bir etkisinin olduğunu yeni fark ettik” diyor. Metro tünellerinde su püskürtücüsü cevap olabilir.

Cao, çalışmalarının metro kirliliğinin ne kadar ciddi olduğunu vurgulayacağını ümit ediyor. Fransız Çevre ve Tarım Araştırma Enstitüsü’nden çevre modelleme uzmanı Ralph Rosenbaum, “Umarım çalışma kamu yatırımlarını motive eder ve durumu iyileştirmek ve riskleri en aza indirgemek için mevzuat girişimleri başlatır” diyor.

Kaynak : chemistryworld

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: