Metalik Tutkal Lehim ve Kaynağın Yerini Alabilir

98a14 metalik tutkal lehim ve kaynac49fc4b1n yerini alabilir
98a14 metalik tutkal lehim ve kaynac49fc4b1n yerini alabilir

Metalik Tutkal Lehim ve Kaynağın Yerini Alabilir. Nanoteknoloji uzmanları cama ve metale metal bağlayan yeni bir tür bir tutkal geliştirdiklerini duyurdular. Hanchen Huang ve iki doktora öğrencisi “MesoGlue” adını verdikleri yapıştırıcı daha fazla şey yapıştırmanın gereği olduğunu düşünerek yola çıkmışlar.


Huang ve ekibi artık bilgisayarımızdaki işlemcilerin oluşturulması için oda sıcaklığında kaynak,lehim ve ısı ya gerek duymadan gerekli mühürlemeleri yapabileceğiz diyor.

İleri Malzeme ve Süreçler Mühendisi, Huang ve doktora öğrencisi Paul Elliott ve meslaktaşları, Ocak ayında yayımlanan makalede tutkalın geliştirilmesi sürecini açıkladılar.

‘Metal’ ve ‘Tutkal’ çoğu insan için tanıdık terimlerdir, ancak bunların kombinasyonuna ek olarak çok küçük metal çekirdekli nanoçubuklarda kullanıldı. Eşsiz özellikleri ile üzerinde elemental indiyum ile kaplanmış olan küçük çubuklar ve diğer yandan Galium ile yeni tür yapıştırıcılar elde edildi. İndiyum ve galyum birbirine dokundukları anda, bir sıvı yüzey oluşturuyor. İndiyum kaplı metal çubukların ucundan akan sıvı ise katı malzemenin içine direk enjekte edilebiliyor.

Standart polimer tutkallar yüksek sıcaklıklara veya yüksek basınçta işlev değil,ancak metalik tutkal bunların hepsinde etkilidir. Standart tutkal ısı ve veya elektriği iletmez ancak metalik tutkal bunları sağlar. Ayrıca, standart yapıştırıcı hava veya gaz kaçağına çok dayanıklı değildir, metalik tutkal bunlarda da etkilidir.

Cihazlar MesoGlue ile yüzeye montaj edilirken lehim kullanmadan baskılı devre kartına takılabilir. Bu önemli bir avantaj sunar.

  • Bileşenlerde ısı hasarı riski yoktur
  • Lehim sürecinin karmaşıklığı ortadan kalkar
  • Bileşenleri sadece takmak için bastırılır

Teknolojinin bazı uygulamalar nelerdir?
Metalik tutkal elektronik sektöründe birden çok uygulaması vardır. Bir ısı iletkeni ve bir elektrik iletkeni olarak. Belirli ürünler güneş pilleri dahil, bilgisayarlar ve mobil cihazlar için bağlantı parçalarının birleştirilmesinde kullanılabilir.

Metalik Tutkal Lehim ve Kaynağın Yerini Alabilir

Kaynak : sciencedailyİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: