Melanini Taklit Eden Daha Güvenli Saç Boyaları Geliştirilmeye Çalışılıyor

5ab26 melanini taklit eden daha gc3bcvenli sac3a7 boyalarc4b1 gelic59ftirilmeye c387alc4b1c59fc4b1lc4b1yor
5ab26 melanini taklit eden daha gc3bcvenli sac3a7 boyalarc4b1 gelic59ftirilmeye c387alc4b1c59fc4b1lc4b1yor

Melanini Taklit Eden Daha Güvenli Saç Boyaları Geliştirilmeye Çalışılıyor. Saç boyama, özellikle beyazlarını gizlemek isteyenler için yaygın bir uygulamadır. Ancak bugünün ticari saç boyalarının birçoğunda bulunan bir bileşen, alerjik reaksiyonlara ve cilt tahrişine neden olmakta. Şimdi bilim adamları, saçın doğal renk molekülünü taklit ederek (melanin) potansiyel olarak daha güvenli bir alternatif geliştirdiler. Çalışma, ACS Biomaterials Science & Engineering dergisinde yayınlandı.


Saç boyalarında sürekli kullanılan bileşen p-fenilendiamin (PPD) nadiren de olsa yüzdeki şişme ve kızarıklıkları da içeren allerjik reaksiyonlarla neden olur. Doğal melaninle boyanacak saçlar, PPD’ye sezgisel bir alternatif olacak.

Araştırmacılar, yapısal olarak melanine benzeyen ve çeşitli biyomedikal uygulamalarda kullanılmak üzere araştırılan polidopamin‘e yöneldi. Demir iyonlarıyla polidopamin, gri ve beyaz tüyleri siyaha dönüştürdü ve üç yıkama döngüsü boyunca etkinliğini sürdürdü. Polidopamin ile bakır ve alüminyum iyonları eşleştirerek hafif tonlar elde edilebilir. Toksisite testleri, çalışmanın belirgin yan etkilere sahip olmadığını gösterdi, ancak PPD bazlı boyalar saçsız alanlarda lekeler geliştirdiği gözlemlendi.

İlgili çalışmaya ulaşmak için : http://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/acsbiomaterials.7b00031

Kaynak : ACSİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: